Plan pokojowy dla Ukrainy
Unijni szefowie dyplomacji dali zielone światło dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Wyrażono także poparcie dla planu pokojowego, ogłoszonego przez prezydenta Poroszenkę.
2014-06-23, 21:31
Posłuchaj
Zgodnie z ustaleniami wypracowanymi na spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich UE, umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą zostanie podpisana już w piątek.
– Dziś Hiszpania wycofała swój sprzeciw i wszystkie wątpliwości zostały rozstrzygnięte. Ale, tak naprawdę, to Hiszpania tylko celowo przedłużała negocjacje, robiąc na złość Wielkiej Brytanii. Już w ubiegłym tygodniu wiadomo było, że do tego dojdzie – stwierdziła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Nieskuteczne zawieszenie broni
Tymczasem sytuacja na wschodzie kraju nie poprawia się. Mimo zawieszenia broni ogłoszonego przez prezydenta Petra Poroszenkę, separatyści nie rezygnują z działań zbrojnych..
– Poroszenko potrzebował tego rozejmu nie ze względu na separatystów, ale z powodów międzynarodowych. On teraz pokazuje, że wystąpił z propozycją pokojową. Co więcej, stawia w ten sposób Unię w dobrej sytuacji. Z tym prezydentem za kilka dni będziemy podpisywać ciąg dalszy układu akcesyjnego, a zdecydowanie łatwiej to zrobić z osobą, która dąży do pokojowego rozwiązania sporu. Inna sprawa, że po rozejmie Poroszenko i tak będzie musiał zastosować mocniejsze środki o charakterze wojskowym – powiedział Dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej.
REKLAMA
Masowy wyrok śmierci w Egipcie
Egipski sąd potwierdził karę śmierci dla prawie 200 islamistów z Bractwa Muzułmańskiego. Wśród skazanych znajduje się również lider Bractwa, Mohammedem Badim. Wszyscy zostali aresztowani podczas protestów w sierpniu 2013 roku. Islamscy prawnicy nazywają wyrok farsą i kpiną, a także zapowiadają apelację.
– Tak długo, jak Bracia Muzułmanie istnieli, działali w podziemiach. Nie jednego już zabito lub zamknięto, a mimo to, wciąż działali całkiem prężnie. Dlatego, jeśli władza na poważnie chce żeby ich nie było, to wzięła się za to na poważnie – dr Katarzyna Górak-Sosnowska, arabistka ze Szkoły Głównej Handlowej.
Dziecięcy szturm na granice USA
Władze USA nie radzą sobie z lawiną nieletnich i rodzin z dziećmi pokonujących granicę z Meksykiem. Rok temu amerykański Senat przyjął projekt nowej ustawy imigracyjnej, jednak dokument utknął w Kongresie i nic nie wskazuje, że może udać się go uchwalić w tym roku. Ta ustawa dawałaby nielegalnym imigrantom możliwość uzyskania tymczasowej wizy, zielonej karty i później, ewentualnie, amerykańskiego obywatelstwa.
– To wszystko jest pewnego rodzaju grą. Politycy obiecują społeczeństwu amerykańskiemu, że uszczelnią granice, żeby nie było potrzeby rywalizacji z nielegalnymi imigrantami. Ale ci sami politycy wiedzą, że bez tych imigrantów gospodarka amerykańska złapie zadyszkę i nie będzie się rozwijała – podkreślał Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji Grzegorza Dobieckiego!
Anna Mikołajewska
Polecane
REKLAMA