Światowy Dzień Walki Cukrzycą
Jedna trzecia chorych na cukrzycę, nie wie o swojej chorobie. Cierpiący na nią pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarzy, gdy cukrzyca jest już zaawansowana, a jej objawy się nasilają.
2014-06-27, 14:23
Posłuchaj
Senność, zmęczenie, problemy ze wzrokiem – to kilka stanów, które mogą świadczyć o chorobie cukrzycowej. Na świecie żyje 370 milionów diabetyków. 27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
- Cukrzyca jest specyficzną, czasem bezobjawową chorobą, która rozwija się w ukryciu. Dlatego tak wiele osób żyje w nieświadomości. Objawy cukrzycy to szybka utrata masy ciała, pocenie się, duże pragnienie. Bardzo często pacjenci cierpiący na cukrzycę skarżą się na zaburzenia widzenia i problemy ze skórą. Rozpoznanie cukrzycy odbywa się w ramach badania poziomu glukozy na czczo, w warunkach laboratoryjnych - wyjaśniła w PR24 Beata Stepanow ze Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.
Największe ryzyko cukrzycy
Prawidłowy wskaźnik glukozy we krwi waha się między 70 - 99 mg/dl. Cukrzycę rozpoznaję się przy wyniku przekraczającym 126 mg/dl. Rozróżniamy dwa typy cukrzycy: pierwszy i drugi. Typ drugi, na który cierpi prawie 90 proc. cukrzyków może doprowadzić do otyłości.
- Grupa osób, która ma nieprawidłową glikemię na czczo powinna niezwłocznie zastanowić się nad zmianą trybu życia. Osoby otyłe powinny zwracać szczególną uwagę na poziom glukozy we krwi i regularnie ją kontrolować. Wszyscy powinni zwracać uwagę na to, jak się odżywiają i czy są aktywni fizycznie. Najbardziej zagrożone są osoby, które mają siedzący tryb życia, chorują na choroby układu sercowo - naczyniowego w tym nadciśnienie tętnicze oraz uwarunkowania genetyczne – dodała Beata Stepanow.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA