Obecność rasizmu w Polsce

Ksenofobia, rasizm, antysemityzm i dyskryminacja to w Polsce nadal bardzo realne i żywe problemy. Ważne jest prowadzenie kampanii społecznych, które będą przeciwdziałały temu niepokojącemu zjawisku społecznemu.

2014-06-27, 17:08

Obecność rasizmu w Polsce
. Foto: flickr/Eugenio

Posłuchaj

27.06.14 Jacek Purski „ Rasizm wynika z niewiedzy i braku znajomości innych kultur (…)”
+
Dodaj do playlisty

W ostatnim czasie przez polski Internet przeszła fala rasizmu, którą wywołał poznański raper umieszczając na portalu społecznościowym zdjęcie ze swoją czarnoskórą żoną. Natychmiast posypały się obelgi i groźby. Już dzisiaj rozpoczyna się Life Festiwal w Oświęcimiu, w ramach którego Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” będzie działało właśnie przeciwko takim rasistowskim zachowaniom.

Gdzie spotykamy się z rasizmem?

Rasizm w Polsce nie jest ani incydentalny, ani błahy. Z symboliką i hasłami rasistowskimi spotykamy się w wielu miejscach. Postawy ksenofobiczne ujawniają się szczególnie na stadionach i w Internecie.

- To nadal poważny problem. Rasizm jest obecny w społeczeństwie. Ma swoje przejawy w wielu formach, na przykład w komentarzach na portalach internetowych oraz na stadionach. Stadiony bardzo często są wylęgarnią postaw ksenofobicznych i rasistowskich, gdzie kibice są zarażani szkodliwą ideologią, która jest przemycana pod płaszczykiem fałszywie rozumianego patriotyzmu.  Podobnie w Internecie mamy bardzo często do czynienia z promowaniem treści rasistowskich, min. na blogach czy w komentarzach na FB. Istnieją również wydawnictwa promujące takie zachowania – stwierdził w PR24 Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Można zauważyć, że rasiści internetowi czują się bezkarni, bowiem po wyrażeniu jakiejś treści rasistowskiej nie spotyka ich kara.  Choć istnieją stosowne instrumenty karne, a mianowicie art. 256-257 Kodeksu Karnego, które zakazują promowania takich treści w przestrzeni publicznej, to  egzekwowanie tego prawa nie jest efektywne.

REKLAMA

Reaguj na rasizm w Internecie!

Sprawa reakcji na zachowania i postawy ksenofobiczne nie leży jedynie w rękach policji i sądów. My również możemy coś robić, przede wszystkim jako użytkownicy Internetu. Powinniśmy reagować w każdej sytuacji na ksenofobiczne komentarze czy wpisy pod artykułami, informując o tym stosowne instytucje, na przykład Stowarzyszenie „NIGDY WIECEJ”.

-Jako Stowarzyszenie w ramach akcji „R@sism Delete” zamykamy strony, na których można spotkać treści pełne nienawiści  wobec innych narodów i mniejszości kulturowych. Udaje nam się zamykać bardzo wiele takich stron, bowiem informujemy dostawców usług internetowych, że na ich serwerze znajduje się strona o charakterze rasistowskim –powiedział Gość PR24.

Przyczyną rasizmu jest z pewnością niewiedza i brak znajomości innych kultur. Rasizm ma różne oblicza. W zachowaniach Polaków zachowania ksenofobijne i rasistowskie widoczne są głównie w stosunku do Romów i Żydów.

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej