Masz pomysł na biznes? Możesz dostać preferencyjną pożyczkę na start
Od października na terenie całego kraju ruszy program nisko oprocentowanych pożyczek na założenie działalności gospodarczej. Będzie to kontynuacja, trwającego już teraz w trzech województwach: małopolskim, świętokrzyskim i mazowieckim, pilotażu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
2014-07-18, 11:45
Posłuchaj
Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczyna procedurę wyboru pośredników finansowych, którzy będą podpisywać umowy z beneficjentami. Resort pracy przeznaczy na ten cel 120 milionów złotych.
Na nisko oprocentowane pożyczki w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" będą mogły liczyć osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą: studenci ostatnich lat studiów, absolwenci szkół średnich i wyższych uczelni, osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy, niezależnie od wieku, informuje Marek Szczepański z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Te osoby będą mogły już od jesieni otrzymać preferencyjne pożyczki, które będą bardzo nisko oprocentowane. Szacujemy, że to będzie ok. 0,7 proc. w skali roku – wyjaśnia Szczepański.
Proste zasady udzielania pożyczek
Osoba, która będzie chciała rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i skorzystać z pożyczki, będzie musiała spełnić określone warunki.
- Chcemy, aby te pożyczki były udzielane na maksymalnie korzystnych, prostych zasadach. Osoba, która będzie chciała rozpocząć biznes, musi mieć pomysł, który opisze w bardzo uproszczonej formie. Nie oczekujemy rozbudowanych biznesplanów. Pomysł ten zostanie zweryfikowany przez podmiot, który będzie udzielał pożyczki w naszym imieniu – tłumaczy Szczepański. - Co ważne chcemy, aby te pożyczki były udzielane nie z centrali, z Warszawy, tylko przez instytucje, które są blisko miejsca zamieszkania osoby starającej się o pomoc. Dlatego wybierzemy kilkanaście instytucji, które na takich samych zasadach w skali kraju, będą przyznawać pożyczki – dodaje.
REKLAMA
Nie trzeba będzie od razu spłacać całości
Jak podkreśla Szczepański, wybrane instytucje będą udzielać pożyczki bez żadnych opłat i prowizji, z możliwością karencji w spłacie kapitału.
- Osoba, która wzięła pożyczkę, nie musi od razu spłacać pełnej kwoty, a tylko jej część, tak żeby miała szansę na to, żeby biznes się rozkręcił – dodaje Szczepański.
Już można starać się o pieniądze
Program, który ruszy od października, ma być rozszerzeniem obecnego pilotażu. Jak informuje Szczepański, w jego trakcie już blisko 70 osób skorzystało z preferencyjnych pożyczek.
- Mniej więcej 4/5 tej grupy to absolwenci wyższych uczelni. Reszta to są studenci ostatniego roku – informuje Szczepański.
REKLAMA
Jak dodaje, cieszyć mogą ciekawe pomysły na biznes, np. drukowanie modeli 3D dla architektów, hydrogeologia, projektowanie i produkcja mebli dziecięcych czy sprzedaż internetowa maszyn rolniczych.
- W programie pilotażowym ciągle są jeszcze pieniądze do rozdania. Studenci ostatnich lat i absolwenci mogą już w trakcie wakacji skorzystać z preferencyjnej pożyczki. Ci, którzy nie zdążą w czasie wakacji pojawić się po te środki, będą mieli szansę na skorzystanie z pożyczek, w momencie kiedy rozszerzymy program na cały kraj – mówi Szczepański.
Na niskooprocentowane pożyczki w ramach programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” będą mogły liczyć nie tylko osoby, które chcą uruchomić swój pierwszy biznes, ale także małe i średnie firmy, które pieniądze mogą przeznaczyć na stworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. Chodzi tu na przykład o podmioty, które prowadzą przedszkola czy żłobki.
Elżbieta Szczerbak, awi
REKLAMA