KRUS: rolnikowi nie zawsze przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy
Rolnicy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu poza gospodarstwem. Muszą przy tym pamiętać, że ubezpieczenie związane z członkostwem w KRUS dotyczy tylko pracy związanej z zajęciami rolniczymi. Jest to ważne w sytuacji, gdy dochodzi do wypadku przy pracy.
2014-07-24, 15:00
Posłuchaj
- Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. Przepisy ustawy nie przewidują prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku zaistniałego podczas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - wyjaśnia Ewa Jaworska-Spičak z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Renta rolnicza z ogólnego stanu zdrowia
Rolnicy, którzy oprócz prowadzenia gospodarstwa zajmują się np. działalnością agroturystyczną, nie mogą ubiegać się więc o odszkodowanie za wypadek przy pracy dodatkowej.
- W takim wypadku, jeśli faktycznie zaistniałe zdarzenie spowodowało ciężkie uszkodzenie ciała czy uraz, poszkodowany może się ubiegać o rentę rolniczą, ale z ogólnego stanu zdrowia. Organ rentowy, badając prawo do renty z ogólnego stanu zdrowia, będzie ustalał, czy taki rolnik spełnia wymagane warunki do tego świadczenia, określone w ustawie. W pierwszej kolejności sprawdzi, czy legitymuje się wymaganym okresem podlegania ubezpieczeniu. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, to potem będzie ustalane, czy jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie okresowo czy trwale.
KRUS: częściowa i wcześniejsza emerytura dla rolników. Komu przysługują? >>>
REKLAMA
Jak informuje KRUS, wymagany do przyznania renty rolniczej okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego wynosi co najmniej rok - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat, 2 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat, 3 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat, 4 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat, 5 lat - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat. Wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA