PGE chce wsparcia z budżetu państwa dla atomu. Koszt budowy elektrowni to nawet 50 mld zł

Do końca roku PGE chce przedstawić rządowi warianty wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej z budżetu państwa. Bez tego trudno sobie wyobrazić tę inwestycję. Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea.

2014-08-25, 16:46

PGE chce wsparcia z budżetu państwa dla atomu. Koszt budowy elektrowni to nawet 50 mld zł
Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A w Bełchatowie. Foto: Krzych.w/CC/Wikipedia

Posłuchaj

Marcin Ciepliński szef departamentu energetyki jądrowej w PGE (IAR): nie chodzi o bezpośrednio finansowanie przez państwo budowy siłowni tylko o sposób gwarantowania cen energii.
+
Dodaj do playlisty

Marcin Ciepliński, szef departamentu energetyki jądrowej w PGE tłumaczy, że nie chodzi o bezpośrednio finansowanie przez państwo budowy siłowni tylko o sposób gwarantowania cen energii. - Do inwestycji państwo nie musi się dołożyć - zastrzega Ciepliński. Koncern będzie starał się o wsparcie w czasie funkcjonowania elektrowni, ale na to musi się zgodzić Komisja Europejska.

Wzrasta poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce

64 procent ankietowanych w badaniu przeprowadzonym dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pozytywnie odnosi się do takiej inwestycji nad Wisłą. Z kolei przeciw atomowi jest prawie 25 procent Polaków.

Rząd przyjął program energetyki jądrowej

W styczniu tego roku rząd przyjął program energetyki jądrowej. Zgodnie z nim wybór lokalizacji elektrowni ma nastąpić do końca tego roku. Dziesięć lat później ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia. Problemem mogą być jednak pieniądze. Łączny koszt inwestycji może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych. Na początku przyszłego roku inwestor zapowiada ogłoszenie przetargu m.in. na dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego projektu.
Na razie PGE podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych i wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski.

Sondaż przeprowadzono w kwietniu tego roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Łukasz Koszuk, prezes Fundacja Forum Atomowe: węgiel nie wystarczy, potrzebna nam elektrownia jądrowa.

REKLAMA

Źródło: Agencja TVN/x-news

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej