Tanieją kredyty w złotówkach

Po obniżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na giełdach pojawiły się zwyżki. W górę poszły indeksy zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Czy ta sytuacja ma wpływ na polski rynek?

2014-09-05, 15:02

Tanieją kredyty w złotówkach
. Foto: flickr/Narodowy Bank Polski

Posłuchaj

05.09.14 Ignacy Morawski: „Celem Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie inflacji w pobliżu 2,5 proc (…)”
+
Dodaj do playlisty

Europejski Bank Centralny obniżał już stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów. Rada Polityki Pieniężnej mimo zauważalnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i nikłej presji inflacyjnej, nie obniżyła stóp procentowych. Choć RPP stóp nie obniżyła to kredyty są tańsze.

Kondycja polskiej gospodarki

W pierwszej połowie roku polska gospodarka odnotowała bardzo wysoki wzrost gospodarki. Wiosną pojawiły się pierwsze sygnały świadczące o tym, że gospodarka zaczęła nieco zwalniać.

- Nasza gospodarka jest w lepszej kondycji niż gospodarka strefy euro, dlatego nie wymaga radykalnych W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy bardzo solidny wzrost gospodarczy. W tej sytuacji my również będziemy potrzebowali obniżek, których najprawdopodobniej powinniśmy spodziewać się w październiku. Celem Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie inflacji w pobliżu 2,5 proc. Niska inflacja jest efektem słabej sytuacji gospodarczej. Przy niskiej inflacji mamy wysoką realną stopę procentową – powiedział na antenie PR24 Ignacy Morawski z BIZ Banku.

Tańsze kredyty

Rynek spodziewając się nagłych obniżek stóp procentowych już doprowadził do spadków rat kredytów. Czy na tej sytuacji skorzystają kredytobiorcy?

REKLAMA

- Dla kredytobiorcy poza wysokością raty, którą spłaca ważne jest również poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że będzie w stanie spłacać kredyt. Raty kredytów są uzależnione od kosztów pieniądza na rynku finansowym czyli stawki WIBOR. Od niego często uzależnione jest oprocentowanie kredytów. Na rynku bankowym od jakiegoś czasu oczekiwana jest obniżka stóp procentowych – dodał Gość PR24.

Znaczenie Ukrainy

Kurs złotego pozostaje w ścisłej korelacji z wydarzeniami na Ukrainie. Po ubiegłotygodniowych spadkach sytuacja wydaje się być już spokojniejsza, ale nie wiadomo jak długo utrzyma się taka sytuacja.

- Konflikt zbrojny charakteryzuje się chaotyczną dynamiką. Powoduje to większe ryzyko geopolityczne, które uniemożliwia oszacowanie sytuacji. To co, dzieje się na wschodzie Ukrainy nie wpływa korzystnie na żadnego inwestora. Konflikt ten uderza w naszą gospodarkę, obniża stopy procentowe i przecenia złotego. Dlatego im silniejszy konflikt na Ukrainie tym gorzej dla polskiej waluty. Po zawieszeniu broni na Ukrainie złotówka powinna się wzmocnić  -  podkreślił Ignacy Morawski.

 

REKLAMA

PR24/PO

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej