Parapaństwowość: Państwo Islamskie, Noworosja, Szkocja

Państwo Islamskie staje się coraz bardziej radykalne w swoich działaniach w walce o swoje państwo. Na zniszczonym wschodzie Ukrainy realna staje się perspektywa powstania nowego organizmu parapaństwowego, Noworosji. W Szkocji natomiast sondaż pokazał, że Szkoci są zdecydowani na to, by oddzielić się od Wielkiej Brytanii. W „Atlasie politycznym” rozmawialiśmy o parapaństwowości.

2014-09-08, 21:34

Parapaństwowość: Państwo Islamskie, Noworosja, Szkocja

Posłuchaj

08.09.14 Patrycja Sasnal „Siła Państwa Islamskiego polega na tym, że dżihadyści ci budują swoje państwo (…)”
+
Dodaj do playlisty

Muzułmanie są spragnieni kalifatu. Najsilniej rozwijającą się organizacją wśród obecnych dżihadystów jest Państwo Islamskie, które chce nie tylko globalnej wojny i zgładzenia wroga, lecz także utworzenia swojego własnego państwa w Iraku i Syrii.

– Państwo Islamskie powstało niejako na grobie Al-Kaidy. Specyfika Al-Kaidy jest inna. To organizacja, która prowadzi globalny dżihad, a jego głównym wrogiem są Stany Zjednoczone. Państwo Islamskie natomiast łączy globalny dżihad z lokalną pracą u podstaw i ma na celu zbudowanie autonomicznego państwa – mówiła Patrycja Sasnal, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Chicago, informował, że Państwo Islamskie będzie musiało zmierzyć się z nową strategią amerykańską, jaką w tym tygodniu przedstawi Barack Obama obiecujący zniszczenie tej organizacji.

Nowe państwo: Noworosja?

Mimo trwającego zawieszenia broni, na wschodzie Ukrainy dochodzi do walk. Zdaniem niektórych ekspertów, wojna na Ukrainie będzie trwała, albowiem jej celem jest odtworzenie przez Rosję państwa Noworosji.

REKLAMA

– Realnym celem Rosji nie jest przywrócenie Noworosji.  Rosja sprawia takie zagrożenie przyjęcia Donbasu w skład Federacji Rosyjskiej, by Donbas uzyskał pewien status administracyjny. Taka federalizacja  dawałoby instrument Rosji do wpływania i kształtowania polityki Kijowa. Podpisanie rozejmu to zagranie taktyczne, które pozwala Ukraińcom kupić czas – stwierdził w Polskim Radiu 24 Rafał Sadowski, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich

Unijne sankcje wobec Rosji

Zachód nie spieszy się ze wsparciem militarnym Ukrainy. Unia Europejska mogłaby jednak wspomóc ten kraj poprzez zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Ambasadorowie unijni mieli takowe wprowadzić, jednak jeden z krajów Wspólnoty zgłosił zastrzeżenia.

– W piątek była zgoda ambasadorów unijnych na zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. Jednak okazało się, że jeden z krajów zgłosił zastrzeżenia w tej sprawie. Podejrzenia padły na Cypr, Słowacje, Finlandię i Węgry. W końcu okazało się, że była to Finlandia – podobno kraj ten obawiał się odwetu Moskwy. Obecnie sytuacja jest patowa – relacjonowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Szkocja niepodległa?

W Londynie zapanowała nerwowość, a nawet panika, bowiem według sondaży zwolennicy niepodległości Szkocji – secesjoniści – po raz pierwszy zdobyli przewagę nad unionistami.  Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się za 10 dni.

REKLAMA

– Niepodległość Szkocji to realna perspektywa, choć zupełnie przerażająca. Jeśli pomyślimy sobie, że za niespełna 2 tygodnie nie będzie Wielkiej Brytanii, tylko „Mała Brytania”, to jest to prawdziwe trzęsienie ziemi – komentował Marek Rybarczyk, dziennikarz  Newsweeka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Grzegorza Dobieckiego!

PR 24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej