Odwrócony kredyt hipoteczny: Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 287 posłów, przeciw było 136, a wstrzymało się dziewięciu.

2014-09-12, 14:13

Odwrócony kredyt hipoteczny: Sejm uchwalił ustawę
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Analityk Home Broker, Marcin Krasoń (IAR): tak zwana odwrócona hipoteka może być dodatkowym źródłem pieniędzy dla starszych, samotnych osób.
+
Dodaj do playlisty

Odwrócony kredyt hipoteczny, to nowy produkt bankowy skierowany głównie do osób starszych.

Rząd przygotował ustawę w odpowiedzi na oferowaną na rynku rentę dożywotnią. Jej otrzymywanie wiązało się od razu z utratą mieszkania.

"Celem ustawy jest zabezpieczenie interesów kredytobiorców"

Posłanka sprawozdawczyni komisji Krystyna Skowrońska (PO) zarekomendowała Sejmowi przyjęcie projektu. - Ustawa wprowadza nowy bezpieczny produkt kredytowy, który można uzyskać bez badania zdolności kredytowej. Dostępny dla wszystkich niezależnie od wieku - mówiła. Obecnie osoby powyżej 65. roku życia mają trudności z dostępem do kredytów bankowych na większe sumy.
Jak podkreślała Skowrońska, celem ustawy jest zabezpieczenie interesów kredytobiorców. Produkt taki oferować mogą tylko banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w państwach macierzystych.
Ustawa wprowadza obowiązki informacyjne
- Niezwykle ważne dla kredytobiorców są obowiązki informacyjne, które wprowadza ustawa - wskazała posłanka. Ustawa przewiduje wprowadzenie specjalnego formularza, który będzie zawierał obowiązkowy katalog informacji istotnych dla kredytobiorcy, w tym m.in. kwotę odwróconego kredytu hipotecznego, sposób jej ustalenia, w tym stosunek tej kwoty do wartości nieruchomości, sposób ustalenia wysokości oprocentowania, wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany, a także wysokość i sposób płatności prowizji i innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu.
Formularz taki będzie musiał być dostarczony kredytobiorcy na co najmniej siedem dni przed zawarciem umowy.
Prawo do odstąpienia od umowy
Dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytobiorców, wśród których przewiduje się znaczny udział osób starszych, ma być prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.
Najważniejszą poprawką wprowadzoną do projektu rządowego przez Komisję jest możliwość udzielania kredytu także w walutach obcych.
Odwrócona hipoteka. Eksperci: kredyt w walucie obcej to ryzykowny pomysł >>>
Jak mówiła, ustawa chroni także prawa spadkobierców kredytobiorcy. Jeśli będą oni chcieli zachować nieruchomość, dostaną 12 miesięcy na spłatę bankowi należności. W wypadku gdy tego nie zrobią, nieruchomość ma przejść na własność banku, z tym że jeżeli jej wartość przekroczy sumę należności wobec banku, ten wypłaci nadwyżkę spadkobiercom. Natomiast, gdyby wartość nieruchomości nie pokryła całej należności wobec banku, ten nie będzie mógł wobec nich zgłaszać roszczeń z tego tytułu.
Kwestia uregulowania innych sposobów wykorzystania nieruchomości do uruchomienia środków finansowych przez osoby starsze wracała kilkakrotnie w trakcie wystąpień klubowych.

Dodatkowe pieniądze

Odwrócona hipoteka może być źródłem dodatkowych pieniędzy, ale warto poczekać na odpowiednią ustawę - ocenia ekspert.

Analityk Home Broker Marcin Krasoń wyjaśnia, że tak zwana odwrócona hipoteka może być dodatkowym źródłem pieniędzy dla starszych, samotnych osób, które dysponują nieruchomością w centrum większego miasta. W zamian za prawo własności do mieszkania otrzymują one jednorazową sumę pieniędzy lub miesięczne świadczenie do końca życia. Takie osoby mogą mieszkać w nieruchomości do końca życia. Po ich śmierci, jeżeli rodzina nie wykupi mieszkania, przechodzi ono na własność instytucji finansowej.
Ekspert zaleca jednak spokój i wstrzymanie się od decyzji do momentu wprowadzenia uregulowań prawnych. Marcin Krasoń podkreśla, że nie obowiązują żadne regulacje w tej sprawie.
Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zastrzega, że starsi ludzie mają też inne możliwości pozyskania dodatkowych środków. Wśród nich jest między innymi zamiana mieszkania na mniejsze.

Ustawa ma wejść w życie 30 dni po jej ogłoszeniu.

REKLAMA

IAR/PAP abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej