Propaganda wojenna

W audycji „Reszka świata” Paweł Reszka i Michał Żakowski przedstawiali to, w jaki sposób media opisują wojnę oraz w jakim stopniu różne kraje są zaangażowane w rozwiązanie konfliktów innych państw. Relacje otrzymaliśmy ze Szwajcarii, Ukrainy i Niemiec.

2014-09-12, 21:32

Propaganda wojenna
. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Posłuchaj

12.09.14 Irina Dowhań: „Takich osób jak ja było minimum 10. Spośród nich na razie tylko 2 wypuszczono z aresztu (…)”
+
Dodaj do playlisty

Dr Andrij Portnow z Uniwersytetu Humboldta relacjonował, jak media niemieckie przedstawiają konflikt ukraińsko-rosyjski.  Z jego relacji wynika, że obecność w niemieckich mediach tego konfliktu jest bardzo żywa. Jednakże przekaz telewizji różni się od prasowego. W prasie częściej pojawiają się teksty proputinowskie.

Obiektywność mediów ukraińskich

Igor Bałyński, rektor szkoły dziennikarstwa Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, oceniał, czy ukraińskie media podczas wojny we wschodnio-południowej części kraju są obiektywne.

– Trudno znaleźć media, które byłyby obiektywne podczas jakiejkolwiek wojny. Media ukraińskie mają przed sobą bardzo trudne zadanie – postarać się zneutralizować propagandę rosyjską. Jeśli chcieć powiedzieć coś pozytywnego, to to, że ukraińskie media nie stały się podobne do mediów rosyjskich. Starają się one przekazywać wiadomości pozytywne, a przemilczać te, które są negatywne – mówił w Polskim Radiu 24 Igor Bałyński.

Tortury w Donbasie

Irina Dowhań została aresztowana w Doniecku po tym, jak ktoś doniósł separatystom, że pomagała armii ukraińskiej. Została ona przywiązana do słupa hańby, gdzie każdy mógł do niej podejść, uderzyć ją oraz na nią napluć. Jest już obecnie na wolności w Kijowie.

REKLAMA

– Były dwie strony przesłuchania – na początku śledczy byli uprzejmi, później jednak, kiedy nie chciałam współpracować, oddano mnie w ręce tych surowych – bez wszelkich ludzkich uczuć. Przygotowywałam się do śmierci. Były to osoby przede wszystkim osetyjskiego pochodzenia – Muzułmanie. Najgorsze było zastraszanie seksualne . Znęcano się nade mną opisując, co się ze mną stanie, jeśli nie złożę żądanych przez nią zeznań – mówiła w wywiadzie przeprowadzonym przez Żenię Klimakina z  Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia  Irina Dowhań.

Genewa – miasto paradoksów?

Genewa to jedno z najbogatszych miast świata. Jednocześnie jest ośrodkiem pomocy humanitarnej oraz żywo interesuje się problemami współczesnego świata.

– Genewa jest centrum świata zaangażowanego – to stolica pomocy humanitarnych, jest tutaj pałac ONZ, stąd wychodzą wszystkie raporty dotyczące liczby uchodźców, zabitych, prześladowanych, torturowanych, jest też siedziba UNICEF-u. To miasto żyje największymi problemami świata. Jednak jest to też miasto niezwykle bogate – ludzie są młodzi, piękni i eleganccy – powiedziała dziennikarka.

Agata Kasprolewicz opowiadała również o wystawie w Muzeum Czerwonego Krzyża i Półksiężyca w Genewie zatytułowana „Zbyt ludzkie”, która prezentuje horror i cierpienie zadane człowiekowi przez człowieka.

REKLAMA

Rosjanin w Polsce

W Sopocie pojawiła się tabliczka na jednej z restauracji: „Rosjan nie obsługujemy”. Ilja Zmiejew – rosyjski aktor od lat mieszkający w Polsce – skomentował to zdarzenie tak, że jest to również objaw propagandy. Zasadniczo jednak aktor przyznał, że nie spotkał się jeszcze w Polsce z negatywnym stosunkiem Polaków do jego osoby.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Reszki i Michała Żakowskiego!

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej