Polskie lasy: skarb narodowy

W nawiązaniu do projektu Jerzego Hausnera dot. gospodarki leśnej oraz alarmujących raportów World Health Organization dot. wysokiego stężenia CO2, w PR24 rozmawialiśmy z Rafałem Zubkiewiczem o tym, jaką politykę należy prowadzić, by kolejne pokolenia mogły korzystać ze świeżego powietrza poprzez dbanie o polskie lasy.

2014-09-14, 15:45

Polskie lasy: skarb narodowy
. Foto: flickr/Alexander Cahlenstein

Posłuchaj

14.09.14 Rafał Zubkowicz: „W ramach naszego osobistego dbania o lasy, możemy samodzielnie sadzić drzewa na naszych działkach oraz nie wyrzucać śmieci do lasu (…)”
+
Dodaj do playlisty

Ostatnie badania Międzynarodowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Polska przoduje, jeśli chodzi o stężenie dwutlenku węgla. Wiadomym jest, że zapleczem tlenu są przestrzenie leśne. Ważne jest zatem to, by troszczyć się o nasze polskie lasy.

– Obecnie cała Europa, w tym Polska, stara się, by lasów było coraz więcej i stara się o to z sukcesem. Od okresu powojennego powierzchnia lasów w Polsce wzrosła o dobre kilka procent. Dziś niemal 1/3 Polski to lasy. Hektar lasu może absorbować nawet 20-30 ton dwutlenku węgla z atmosfery w ciągu roku. Dlatego warto sadzić lasy i dbać o nie – wówczas będziemy mieli niższe stężenie dwutlenku węgla – mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zubkowicz, redaktor naczelny dwutygodnika „Las Polski”.

Cenne drewno

Niekiedy wydaje się, że las trzeba chronić za wszelką cenę i wszelka ich wycinka jest zbrodnią na naturze. Zdaniem eksperta trzeba jednak pamiętać o tym, że las jest również źródłem drewna, które także jest potrzebne człowiekowi.

–Jeśli chcemy żyć w otoczeniu drewna, co nie jest niczym zdrożnym, bowiem chcemy obcować z materiałem, który jest przyjazny człowiekowi, to musimy akceptować  to, że lasy się wycina. I o ile to się jawi jak zbrodnia przeciętnemu człowiekowi, który napotyka się na ścięty pniak czy zrąb wykonany w lesie, to warto się dowiadywać, co spowodowało to, że jakaś połać została wycięta. Warto zaufać leśnikom, że wycinka lasów nie dzieje z powodów chciejstwa czy partyzanckiej samowoli. Są to czynności, które są przez pracowników Lasów Państwowych głęboko przemyślane i zaplanowane – podkreślał Gość PR24.

REKLAMA

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej