Firmy ukrywają swoje dane. Grozi nam powtórka afery Amber Gold?

Tylko niewiele ponad połowa spółek w Polsce regularnie składa roczne sprawozdanie finansowe ze swojej działalności do Krajowego Rejestru Sądowego. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

2014-09-17, 10:40

Firmy ukrywają swoje dane. Grozi nam powtórka afery Amber Gold?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nieskładaniu przez firmy sprawozdań finansowych mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Jarosław Dac, partner w firmie doradczej EY /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Z naszych analiz wynika, że roczne sprawozdania finansowe z działalności składa 58 proc. podmiotów do tego zobowiązanych. Jest to jeden z wielu obowiązków, który jest nałożony na przedsiębiorców i nie wszyscy chcą go realizować. Powinność ta związana jest również z kosztami, które przedsiębiorca musi ponieść: 290 zł za złożenie sprawozdania finansowego. Nie wszystkie firmy są również zainteresowane, żeby dzielić się wiedzą o swojej kondycji finansowej – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Obawa przed wykorzystaniem danych przez konkurencję

Zgadza się z tym Jarosław Dac, partner w firmie doradczej EY. Jak mówi, niektóre firmy świadomie unikają składania sprawozdań do KRS. Tak było też w przypadku Amber Gold.

- Firmom wydaje się, że może to być wykorzystywane przeciwko nim przez ich konkurencję. Co może mieć miejsce w przypadku mniejszych podmiotów – uważa ekspert EY. – Z drugiej strony nie ma też dużych sankcji za niespełnienie tego obowiązku. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ci, którzy nie składają sprawozdań finansowych, podlegają karze grzywny i karze pozbawienia wolności. Aczkolwiek nie widziałem, żeby istotne konsekwencje z tego powodu były wyciągane wobec zarządów spółek, które nie wypełniają tego obowiązku – dodaje.

Brak transparentności w naszej gospodarce

Efektem jest brak transparentności w polskiej gospodarce, bo nie można uzyskać danych o sytuacji co drugiej firmy, dodaje prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

REKLAMA

- Jeżeli takiej informacji nie posiadamy, ponosimy bardzo duże ryzyko, że dana firma będzie niewypłacalna, a to oznacza, że stracimy pieniądze, które tej firmie powierzyliśmy, towar bądź usługę, w jaką zainwestowaliśmy. Co roku blisko tysiąc podmiotów ogłasza upadłość. To jest grupa bardzo dużego ryzyka – wyjaśnia Nowrotek.

Zamiast ukrywać problemy, lepiej szukać pomocy

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej, jak mówią eksperci, nie powinni jej ukrywać, lecz szukać wsparcia.

- Na rynku znajdują się instytucje, które chętnie takim podmiotom pomagają, czy jako inwestorzy, czy jako kredytodawcy. Zła sytuacja finansowa firmy nie oznacza, że nie znajdą się partnerzy, którzy chcą nam pomóc z niej wyjść. Warto się zatem na pewno dzielić swoimi informacjami – podkreśla Nowrotek.

Generowanie kosztów dla innych firm

Nieskładanie sprawozdań do KRS, nieujawnianie swoich danych, dla innych firm generuje koszty. Ci przedsiębiorcy, coraz częściej, by ich uniknąć, weryfikują swoich partnerów, a to kosztuje.

REKLAMA

- Przedsiębiorcy więcej czasu spędzają nad sprawdzaniem, czy można z daną firmą zawrzeć transakcję. Z drugiej strony częściej się mylą i prowadzą interesy z podmiotami, które niekoniecznie są w stanie realizować swoje obowiązki, wynikające z umów – zaznacza ekspert EY.

Świadomość rośnie

Sytuacja powinna się jednak poprawić, bo świadomość bezpieczeństwa biznesu wśród firm, choć nieznacznie, to jednak rośnie.

- Ten czynnik będzie się poprawiał, dlatego że po pierwsze jest większa świadomość, po aferze z z Amber Gold, po drugie niektóre sądy bardziej naciskają na przedsiębiorców zobowiązanych do składania sprawozdań finansowych – mówi prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej