Szkocja zostaje w Wielkiej Brytanii
Szkoci zadecydowali, że pozostaną w Wielkiej Brytanii. Za niepodległością Szkocji w referendum opowiedziało się 45 proc. uprawnionych do głosowania.
2014-09-20, 17:00
Posłuchaj
Wiemy już, że Szkoci zagłosowali na „nie” w referendum niepodległościowym, które miało miejsce w ubiegły czwartek 18 września. Przewaga unionistów była jednak niewielka – zaledwie 55 proc. z nich zagłosowało za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.
– Wzruszenie i zaangażowanie Szkotów w tym referendum było bardzo duże. Zarejestrowanych osób uprawnionych do głosowania było 97 proc., głosowało ponad 80 proc. Mimo tego, że Szkocja nie uzyskała niepodległości, na pewno nastąpią tam zmiany – powiedziała prof. Aniela Korzeniowska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Thatcher kontra Szkocja
Margaret Thatcher nałożyła „poll tax” na Szkocję, czyli podatek pogłówny będący formą podatku osobistego, rok wcześniej niż na inne części Zjednoczonego Królestwa. Było to przedmiotem burzliwego sprzeciwu Szkotów.
– Ze względu na ten podatek, w Szkotach pozostała tylko nienawiść do samego nazwiska Thatcher. Thatcher była bardzo kontrowersyjna, a w Szkocji szczególnie niepopularna. Nie miała tam żadnego poparcia – mówił Gość PR24.
REKLAMA
Edukacja w Szkocji
Ze względu na darmową wyższą edukację szkocką, wielu ludzi jest bardzo dobrze wykształconych. Niestety wielu z nich po ukończeniu studiów wyjeżdża do innych części Wielkiej Brytanii.
– Szkocja ma bardzo dobre uczelnie, a co ważniejsze – darmowe. Poziom edukacji jest bardzo wysoki. Niestety dużo wykształconych Szkotów wyjeżdża do Anglii. Bardzo wiele obiecujących młodych ludzi podejmuje pracę w innych częściach świata – podkreślała rozmówczyni PR24.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA