Co dalej z biopaliwami w Polsce: czy znajdą swoje miejsce na rynku?
Podczas IV Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO 2014 odbyła się branżowa konferencja poświęcona przyszłości biopaliw pod nazwą „Biopaliwa - rozwój czy stagnacja”.
2014-09-27, 11:08
Posłuchaj
Wydaje się, że jednak rozwój – twierdzi Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw. – Co prawda wiele wyzwań przed nami, ale jest to dziedzina gospodarki na tyle istotna, zarówno z perspektywy celów klimatyczno-środowiskowych, jak i z perspektywy samego rolnictwa, że warto ją rozwijać.
Co przeszkadza w rozwoju?
Dużym problemem jest niepewność prawa. Prawa przede wszystkim Unii Europejskiej, które determinuje prawodawstwo polskie.
– Od ponad dwóch lat dyskutujemy na temat potencjalnych zmian w dyrektywach, które dopiero niedawno zostały wdrożone do prawodawstwa krajowego – tłumaczy Adam Stępień.
Jak podkreśla, to powoduje dużą niepewność inwestycyjną.
REKLAMA
─ Jeżeli mówimy o rozwoju w kontekście wzrostu mocy wytwórczych wydaje się, że ta pewność musi być. Obecnie nasze moce wytwórcze, jeżeli chodzi o pierwszą generację, są wystarczająco rozwinięte. To też przyczyna pewnego rodzaju „stagnacji”, ale produkcja trwa. Natomiast, żeby powstały nowe fabryki, w nowej zaawansowanej technologii, potrzebna jest pewność nie tylko z perspektywy roku 2020, ale i dalszej. Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska zaproponowała nową politykę klimatyczną na kolejną dekadę, która rodzi dużo znaków zapytania – mówi ekspert.
Jakie są pozytywy biopaliw
Wzrost produkcji rolniczej, dedykowanej biopaliwom. Szczególnie jeśli chodzi o rośliny oleiste, rzepak, rozwija się produkcja kukurydzy. To ma sens nie tylko z perspektywy samych fabryk, ale całego łańcucha wytwórczego. Instalacje produkujące biopaliwa zaopatrujemy w prawie 90 proc. surowcem wytworzonym na polskich polach.
Na tle innych europejskich krajów Polska wypada doskonale – mówi dyrektor KIB.
─Nas wyróżnia właśnie ta baza surowcowa. O ile w wielu krajach Unii Europejskiej cele dla biopaliw są realizowane, to niekoniecznie przy pomocy europejskiego czy krajowego surowca. Moce wytwórcze nie są u nas do końca wykorzystywane i to nas boli, ponieważ to w Polsce decyduje o opłacalności tego rodzaju działalności. Staramy się wychodzić naprzeciw tym problemom, ważny jest jednak również ruch ze strony państwa. Wszędzie w Europie, gdzie jest istotny rozwój sektora biopaliw, istotne znaczenie odgrywają biopaliwa w strukturze paliw – w Polsce to już jest 7,1 proc. – były programy pomocowe ukierunkowane na rozwój tej infrastruktury. W Polsce, niestety, mamy narzędzia prawne, które obecnie cały czas czekają na uruchomienie.
REKLAMA
Jak będzie przyszłość biopaliw
─ Wydaje się, że wszystko będzie determinować dostępność surowca kopalnego. To on kreuje ekonomię i gospodarkę światową. Nie należy też zapominać o ochronie środowiska i gospodarce krajowej, ponieważ ropa naftowa pochodzi w całości z importu, głównie z Rosji, co też wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo energetyczne. Ani ta dekada, ani następna jeszcze, nie odpowie na pytanie czy biopaliwa będą miały szanse stać się dominującym nośnikiem energii w transporcie. Wydaje się jednak, że ich istotna część to nieuchronna przyszłość – mówi Adam Stępień.
Według najnowszego raportu, światowe dochody z biopaliw w transporcie drogowym zwiększą się z prawie 167 mld dolarów w 2014 roku, do około 338 mld w 2022 roku.
Hanna Uszyńska
Polecane
REKLAMA