Przyszłość CERNU
Jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych na świecie, Europejska Organizacji Badań Jądrowych czyli CERN obchodzi w tym tygodniu dziś 60. rocznicę powstania. Na urodzinowe uroczystości do Genewy zostali zaproszeni delegaci z 35 państw.
2014-10-02, 15:45
Posłuchaj
Założony w 1954 roku, CERN jest czołowym przykładem współpracy międzynarodowej łączącej naukowców nieomal 100 narodowości. Jest największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych. W rocznicowych uroczystościach uczestniczą delegacje z 35 państw.
Okoliczności powstania CERNU
Od sześciu dekad CERN jest miejscem. w którym ludzie współpracują ze sobą bez względu na narodowość czy kulturę. Tematem przewodnim takich spotkań jest fizyka. Budżet CERNU wynosi 1 mld dol. rocznie.
- Po wojnie nie istniały badania naukowe, dlatego musiał powstać do tego specjalny ośrodek. Na początku wszelkie badania były prowadzone w Stanach Zjednoczonych potem uznano, że warto przenieść to na grunt europejski. Chodziło przede wszystkim o to, aby poprzez współpracę naukową zacieśnić więzi pokojowe między krajami – mówił w PR24 Paweł Bruckman de Renstrom, inżynier, naukowiec.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Rafała Motriuka!
REKLAMA
PR24
REKLAMA