Pierwszy Synod Franciszka
Pierwszy Synod Biskupów zorganizowany pod przewodnictwem papieża Franciszka, został poświęcony rodzinie. Biskupi z całego świata, wśród nich również przewodniczący polskiego Episkopatu abp Stanisław Gądecki, będą obradować w Rzymie od 5. do 19. października.
2014-10-04, 11:03
Posłuchaj
Kościół szukać będzie odpowiedzi na jeden z największych współczesnych problemów, jakim jest kryzys rodziny. W samej Polsce - jednym z najbardziej katolickich krajów - rozpada się już co trzecie małżeństwo.
Gość PR24 Ojciec Wacława Oszajca podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że to będzie wyjątkowy synod. – Cały Kościół mógł włączyć się w przygotowanie tych obrad. Już sam temat zgromadzenia „wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji” jest niezwykle ważny – dodał jezuita.
Ojciec Wacław Oszajca dodał, że obecne duszpasterstwo źle radzi sobie z problemami, z którymi małżeństwo i rodzina borykają się w dzisiejszym świecie. Dlatego głównym celem synodu jest odnowa duszpasterstwa rodzin.
- Papież Franciszek bardzo dużą uwagę zwraca na duszpasterstwo. Dla niego ważne jest to, aby duchowni, biskupi, proboszczowie zajęli się sprawami i odpowiadali na pytania, które zadają im ludzie, czyli kościół. Dlatego papież chce przede wszystkim rozwiązywać problemy, które dotyczą ludzi – powiedział Ojciec Wacław Oszajca, jezuita.
REKLAMA
Gość PR24 skomentował również nagłaśnianą przez media kwestię udzielania komunii św. osobom rozwiedzionym i żyjącym w ponownych związkach.
- Powszechnie mówi się, że w kościele nie ma rozwodów. Jednak nie jest to takie oczywiste, gdyż istnieje możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa. Równie istotna jest sprawa udzielania komunii świętej osobom rozwiedzionym, która ma zostać omówiona w trakcie tego synodu – wyjaśnił jezuita.
REKLAMA