Wykluczenie cyfrowe: rusza konkurs"Dojrzałość w Sieci. Dobre Praktyki"
Koalicja "Dojrzałość w sieci" oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych ogłosiły III już edycję Konkursu pod hasłem "Dojrzałość w Sieci. Dobre Praktyki".
2014-10-07, 12:19
Posłuchaj
Konkurs ma na celu popularyzację inicjatyw zachęcających osoby powyżej 50-tego roku życia do korzystania z nowych technologii.
Jak podkreśla Dagmara Krzesińska z firmy UPC Polska, będąca członkiem Koalicji "Dojrzałość w Sieci", wykluczenie cyfrowe to ciągle duży problem w Polsce. – W naszym kraju żyje 13 mln osób po 50. roku życia. Niemal 10 mln osób jest wykluczonych cyfrowo – wyjaśnia.
Wykluczenie, czyli co?
- Jak tłumaczę młodym ludziom, że muszą szukać pracy nie posługując się komputerem i Internetem to dla wielu jest to rzecz niewyobrażalna – wyjaśnia gość.
A dla wykluczonych to jest rzeczywistość. Nie mają oni dostępu do Internetu, który pozwala znaleźć hobby, oszczędzić pieniądze, czy kontaktować się z najbliższymi. Problemem są również wszechobecne komunikaty: "więcej informacji na stronie www” czy "właśnie coś zlajkowałem”. Osoby wykluczone nie rozumieją tych komunikatów, co jeszcze powiększa przepaść społeczną. - Podstawowe zasady znajomości komputera włączają te osoby także społecznie – uważa rozmówczyni.
REKLAMA
Brakuje wiedzy
W obiegowej opinii przeważa pogląd, że wykluczenie jest związane z brakiem dostępu do Internetu. Tymczasem badania temu zaprzeczają. - Większym problemem jest brak motywacji. Wiele dorosłych osób po prostu nie wie jak wykorzystać Internet, by poprawić jakość swojego życia – przekonuje Dagmara Krzesińska.
Przełamując stereotypy…
Konkurs ma służyć przełamaniu stereotypów i włączeniu osób wykluczonych cyfrowo. - W ramach konkursu zbieramy najfajniejsze przykłady tego w jaki sposób może zachęcać i edukować osoby dojrzałe w zakresie nowych technologii. Nie chodzi tylko o Internet, ale także o tablety, smartfony czy aparaty cyfrowe. W każdej edycji zbieramy fantastyczne przykłady. Jednym z nich jest projekt z Tczewa "Stuk-puk otwórz drzwi pomogę Ci”. W ramach akcji osoby po 50-tce nauczyły się korzystać z komputera i tabletu i z tą wiedzą poszły do osób starszych, które już z domu nie wychodzą. Bardzo wzruszające były te historia i opisy zdarzeń – opowiada gość. - Dotychczasowe doświadczenia związane z konkursem budzą optymizm. Zrealizowano wiele świetnych pomysłów- dodaje.
Konkurs rozpoczął się 1 października. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca miesiąca. Mogą w nim brać udział: instytucje, organizacje pozarządowe, firmy. Będą trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Na zwycięzców czekają tablety i aparaty cyfrowe. Wśród uhonorowanych znajdą się osoby, które skorzystają ze stworzonych dla nich możliwości i to opiszą.
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdą Państwo na stronie internetowej Koalicji "Dojrzałość w Sieci". Warto tylko dodać, że w tym roku organizatorzy poszukiwać będą szczególnie projektów o charakterze międzypokoleniowym.
REKLAMA
Hanna Uszyńska, abo
REKLAMA