Płaca minimalna

Płaca minimalna - to ustawowo określona kwota wynagrodzenia, jednolita dla całego kraju, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

2014-04-26, 13:12

Płaca minimalna
Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest płaca minimalna mówi Mateusz Stańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Ekonomiczna Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wynagrodzenie to jest określane w kwocie brutto, a to oznacza, że należy do tego nie tylko pensja, która otrzymuje pracownik na rękę, ale również wszystkie świadczenia społeczne, czyli składka na ubezpieczenie emerytalne czy rentowe.

W Polsce wysokość płacy minimalnej ustalana jest w wyniku negocjacji członków Komisji Trójstronnej, czyli związków zawodowych, pracodawców oraz strony rządowej. W tym roku pensja minimalna w Polsce wynosi 1680 złotych.

Wiele świadczeń otrzymywanych przez pracowników jest obliczanych na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Wpływa ono m.in. na dodatek za pracę w porze nocnej, na odprawę dla zwalnianych grupowo a także na minimalną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego,

Wysokość płacy minimalnej wpływa też na wysokość odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Zgodnie z prawem, nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

 

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej