Jest prawo przeciw korupcji. ”Ten rak niszczy Ukrainę"

Biuro antykorupcyjne i koniec z robieniem interesów przez deputowanych w rajach podatkowych - ukraiński parlament zrobił kolejne kroki w walce z korupcją, przyjmując kilka istotnych ustaw.

2014-10-14, 12:44

Jest prawo przeciw korupcji. ”Ten rak niszczy Ukrainę"
Wierchowna Rada. Foto: Wikipedia/CC/Jurij Skoblenko aka Olduser

Posłuchaj

Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): parlament Ukrainy przyjął ustawy antykorupcyjne
+
Dodaj do playlisty

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła we wtorek w drugim i ostatnim czytaniu pakiet ustaw antykorupcyjnych, w którym jedną z głównych decyzji jest utworzenie Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Zwolennikiem nowych ustaw jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Parlament przyjął także Narodową Strategię Walki z Korupcją oraz ustawę o prokuraturze, co pozwoli na dogłębne zreformowanie tej instytucji. - Dokonaliśmy znaczącego kroku na rzecz walki z korupcją, która jest rakiem, niszczącym nasze państwo - oświadczył po głosowaniach prezydent Poroszenko.
Strategia antykorupcyjna należy do pakietu ustaw, o które apelował do władz ukraińskich Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzależniając od jego przyjęcia dalszą pomoc finansową dla Kijowa.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne pozostanie poza dotychczasowym systemem organów ścigania i będzie podlegało parlamentowi. Biuro ma zajmować się prowadzeniem spraw korupcyjnych przede wszystkim wśród deputowanych do parlamentu i członków rad niższych szczebli, urzędników rządowych, sędziów, prokuratorów, wojskowych i kierownictwa firm, w których państwo ma ponad 50 proc. udziałów.
Narodowa Strategia Walki z Korupcją rozłożona jest na najbliższe trzy lata. Dokument mówi m.in. o przejrzystości w finansowaniu wyborów oraz działalności partii politycznych. Czytamy w nim o reformie w sferze przetargów państwowych, ograniczeniu immunitetu sędziów, ograniczeniu kompetencji prokuratury i usunięciu barier w prowadzeniu biznesu, które sprzyjają korupcji.
Jedna z ustaw nakazuje ujawnienie rzeczywistych ostatecznych właścicieli firm - często okazywali się nimi wyżsi rangą urzędnicy, ukryci za łańcuszkiem różnego rodzaju pośredników.

Powstanie Komisja Państwowa do spraw zapobiegania korupcji. Ma zostać także utworzony rejestr osób, które popełniły tego rodzaju przestępstwa.

”Na te ustawy czeka Ukraina”

Głosowanie odbywało się w gorącej atmosferze. Deputowanych do pracy zagrzewał przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow: "Szanowni koledzy, razem pokonamy to zło. Popieramy ustawę, głosujemy, głosujemy wszyscy!" - mówił.

REKLAMA

Premier Arsenij Jaceniuk przemawiając w Radzie Najwyższej wyraził nadzieję, że ustawy zmienią Ukrainę: "Na te ustawy czeka Ukraina, dla uczciwości i przejrzystości władzy, prokuratorów i sędziów. To realny krok w walce z korupcją".

Ukraina na szarym końcu rankingu o korupcji

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 38. miejsce.
W ubiegłym tygodniu goszcząca w Kijowie wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland zapowiedziała, że jej kraj będzie uważnie śledził wdrażanie przez Ukrainę ustaw antykorupcyjnych. Oceniła wówczas, że korupcja jest obecnie największym zagrożeniem dla przyszłości Ukrainy.

PAP/IAR/agkm

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej