Inżynier budownictwa: w tym zawodzie pracy i to dobrze płatnej nie zabraknie
Warszawa była gospodarzem 60 Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa zorganizowanego we współpracy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa. W czasie obrad Włodzimierz Szymczak objął stanowisko tej Europejskiej Rady.
2014-10-20, 11:38
Posłuchaj
- Inżynier budownictwa to w tej chwili dobry zawód na polskim rynku pracy ze względu na duży popyt i zapotrzebowanie na wykonujących tę profesję. W tej chwili każdy dobry inżynier zdobywa zatrudnienie, na ogół dobrze płatne – mówi Andrzej Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. – Polski inżynier budownictwa jest marką dobrze znaną nie tylko w kraju, ale i w Europie oraz na całym świecie – dodaje.
Polscy inżynierowie budownictwa cenieni na świecie
Stanowisko prezydenta ECCE, czyli Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa, objął po raz pierwszy Polak, Włodzimierz Szymczak. To dla naszego kraju i całego środowiska inżynierskiego ogromne wyróżnienie i prestiż, podkreśla Dobrucki.
- Jest to dowód uznania dla polskich inżynierów, ale także dla Polski i jej rozwoju – mówi prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. - Rada, na czele której stanął Włodzimierz Szymczak, zajmuje się koordynacją i współdziałaniem pomiędzy organizacjami inżynierskimi krajów całej Europy. Jest to wymiana myśli technicznej, organizacyjnej, doświadczeń związanych z nowoczesnymi technikami i technologiami budowlanymi – dodaje.
Inżynier budownictwa to zawód przyszłości
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, inżynier budownictwa to zawód przyszłości.
REKLAMA
- Dla każdego, kto wybierze ten zawód i będzie się całe życie w nim doskonalił, znajdzie się praca – dodaje.
System kształcenia zawodowego do zmiany
Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyznaje, że w Polsce należy jednak zmienić system kształcenia inżynierów w Polsce.
- Na uczelniach polskich trzeba więcej korzystać z praktyki. Należy wprowadzić do programów studiów więcej godzin praktyk zawodowych i wyłożyć więcej pieniędzy na kształcenie, co zaprocentuje w przyszłości – podkreśla Dobrucki.
O położenie większego nacisku na zawodową stronę kształcenia wyższego mówi wiele organizacji branżowych i wydaje się, że ten problem zaczyna także dostrzegać resort szkolnictwa wyższego, gdyż, jak wiadomo nie od dziś – to praktyka czyni mistrza.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA