TK: za kradzież prądu można odpowiadać jednocześnie cywilnie i karnie

Za nielegalny pobór prądu można jednocześnie ponosić odpowiedzialność cywilną i karną, ta kumulacja odpowiedzialności pod pewnymi warunkami nie narusza konstytucji i zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

2014-10-21, 14:15

TK: za kradzież prądu można odpowiadać jednocześnie cywilnie i karnie
Energia elektryczna. Foto: Glow Images/East News

TK odpowiadał na pytanie jednego z warszawskich sądów rejonowych, czy jednoczesne stosowanie wobec tej samej osoby za to samo zachowanie - nielegalny pobór prądu - podwójnej odpowiedzialności nie narusza zasady "ne bis in idem" - nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie.
Kradzież energii elektrycznej jest przestępstwem
Zgodnie z Kodeksem karnym, kradzież energii elektrycznej jest przestępstwem, podlegającym karze więzienia do lat pięciu. Z kolei ustawa Prawo energetyczne za nielegalny pobór prądu przewiduje opłatę w wysokości określonej w taryfie, albo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, gdy np. z nielegalnym poborem prądu związane są inne szkody. Opłata może sięgnąć 5-krotności wartości energii, która mogła zostać nielegalnie pobrana.
TK: zaskarżone przepisy zgodne z konstytucją
Sędzia Piotr Maksymowicz, który sformułował pytanie do TK, argumentował, że przepisy prawa cywilnego przyznają wierzycielowi uprawnienie do domagania się naprawienia szkody, ale Kodeks cywilny wyraźnie stwierdza, że naprawienie szkody nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia wierzyciela. A za takie wzbogacenie firmy energetycznej można uznać opłatę, sięgającą 5-krotności wartości energii.
W tej sprawie nawet jednokrotność zaspokajałaby słuszne interesy zakładu energetycznego, 5-krotność ma tak duży ładunek represyjny, że nie różni się prawie niczym od odpowiedzialności karnej - wskazywał sędzia Maksymowicz. Dopuszczenie do skazania w takiej sytuacji byłoby naruszeniem zasady "ne bis in idem" - dodał.
Trybunał uznał, że zaskarżone przepisy Kodeksu karnego i Prawa energetycznego są zgodne z konstytucją, nawet jeśli funkcjonują w powiązaniu.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej