Czy Europie potrzebna jest reindustrializacja?
Reindustrializacja to jedno z haseł, które coraz częściej słychać w Europie. Zwłaszcza kryzys gospodarczy uświadomił wielu, że kraje z mocnym przemysłem - takie jak np. Niemcy, lepiej radzą sobie od tych, które postawiły na sektor usług i oddały się tendencjom epoki postindustrialnej.
2014-10-27, 09:58
Posłuchaj
Europie potrzebna jest reindustrializacja, podkreśla Arkadiusz Krężel, były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, obecnie przewodniczący rady nadzorczej Impexmetal, PKP PLK oraz członek rady nadzorczej Boryszew SA.
- Bardzo się cieszę, że w 2012 roku na forum Unii Europejskiej zostało podniesione hasło reindustrializacji i potraktowane jako determinant rozwoju UE. Obudziliśmy się po okresie wyidealizowania rozwoju Unii opartego na usługach, tego typu działalności. Bardzo szybko okazało się, że bez produkcji nie jest w stanie funkcjonować stabilnie żadna gospodarka. Stąd teraz powrót do większego modelu zrównoważenia – wyjaśnia Krężel.
Reindustrializacja szansą dla Polski?
Zdaniem eksperta, jeżeli hasło reindustrializacji będzie konsekwentnie realizowane, to Polska ma ogromną szansę na napływ inwestycji.
- Patrząc na strukturę kosztów w UE, praktycznie trzy państwa są krajami o tzw. wyższych szansach: Polska, Słowacja i Czechy. Z punktu widzenia inwestorów koszty produkcji, mierzone i kosztami pracy, i podatkami, i możliwościami rozwoju, są tutaj w miarę optymalne – mówi Krężel.
Już obserwujemy trend reindustrializacji
Zdaniem eksperta już obserwujemy trend reindustrializacji, świadczą o tym chociażby decyzje inwestycyjne wielkich koncernów, jak np. budowa nowej fabryki Volkswagena we Wrześni.
Zdaniem eksperta poprawienie infrastruktury logistycznej dla centrów, w których chcielibyśmy widzieć nowych inwestorów jest niezwykle ważne.
REKLAMA
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA