Leczenie za granicą na koszt NFZ. Prezydent podpisał ustawę

Leczenie w krajach Unii na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą w życie przepisy unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej.

2014-10-29, 12:10

Leczenie za granicą na koszt NFZ. Prezydent podpisał ustawę
. Foto: Glow Images/East News

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów tzw. dyrektywy transgranicznej, czyli Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Ustanowiła ona zasady ułatwiające dostęp pacjentów do świadczeń w innym państwach członkowskich UE niż państwo ubezpieczenia.

Prawo zwrotu od NFZ poniesionych kosztów leczenia w innym państwie Unii Europejskiej będzie przysługiwało za usługi medyczne, co do których uprzednio było wydane skierowanie uprawnionego lekarza. Podstawę zwrotu stanowić ma rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot, który udzielił świadczenia. Zwrot kosztów będzie dokonany w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania stosowanego w rozliczeniach NFZ w ramach umów z krajowymi świadczeniodawcami.
Wnioski o zwrot kosztów będzie rozpatrywał dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ. Od jego decyzji przysługiwać będzie odwołanie do Prezesa NFZ.

Dyrektywa obowiązuje od 25 października 2013 roku

Dyrektywa zaczęła obowiązywać 25 października 2013 r., jednak resort zdrowia z opóźnieniem przygotował projekt wdrażającej ją ustawy; dopiero w kwietniu trafił on do Sejmu. 10 października posłowie przyjęli do tzw. ustawy o leczeniu transgranicznym poprawki Senatu. Jedna z nich przewiduje możliwość zwrotu kosztów leczenia, które pacjent wykonał za granicą po wejściu w życie dyrektywy transgranicznej, a przed wejściem w życie ustawy.

Rośnie liczba wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. NFZ nie płaci >>>
Od momentu wejścia w życie dyrektywy resort zdrowia oraz NFZ przekonywały, że dopóki nie zacznie obowiązywać ustawa wdrażająca te przepisy, nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia za granicą. Pomimo braku przepisów krajowych wdrażających dyrektywę, niektórzy pacjenci już skorzystali z leczenia za granicą i złożyli do NFZ wnioski o zwrot kosztów na podstawie ogólnych zapisów dyrektywy.
Do tej pory do NFZ wpłynęło ponad sto wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa członkowskiego UE w ramach dyrektywy. Opiewają one na kwotę ponad 2 mln zł. Większość wniosków dotyczy zabiegu usunięcia zaćmy - poinformował Fundusz.

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej