TK: posiadanie i uprawa marihuany nielegalne. Są jednak wyjątki

W Polsce nie będzie legalnego biznesu na marihuanie. Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące karania za uprawę i posiadanie konopi indyjskich. Tym samym rozpatrzył skargę mężczyzny, który został ukarany, za to, że hodował konopie indyjskie na własny użytek.

2014-11-04, 22:38

TK: posiadanie i uprawa marihuany nielegalne. Są jednak wyjątki
Liście marihuany. Foto: Wikimedia Commons/United States Fish and Wildlife Service

Posłuchaj

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące karania za uprawę i posiadanie konopi indyjskich. Są jednak wyjjatki. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Reprezentująca skarżącego adwokat Magdalena Matusiak Frącczak uważa, że legalizacja marihuany może przynieść wiele korzyści.

Korzyści gospodarcze z legalizacji „maryśki”

Na przykład pozbawiłaby niektóre grupy przestępcze części dochodów. Zwiększyłaby też bezpieczeństwo użytkowników marihuany, bo jej legalizacja byłaby równoznaczna z wprowadzeniem kontroli przeznaczonego do sprzedaży towaru. Poza tym jak mówi, "zakazany owoc, kiedy przestaje być zakazany mniej smakuje".

Trybunał: marihuana ma negatywny wpływ na człowieka

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak tej opinii. Sędzia Trybunału Piotr Tuleja tłumaczył w uzasadnieniu wyroku, że marihuana ma negatywny wpływ na życie człowieka. "Negatywny wpływ marihuany na zdrowie człowieka oraz negatywne skutki społeczne związane z jej używaniem są zdaniem TK są bezsporne" - mówił sędzia.

Są jednak wyjątki

Trybunał zwrócił jednak uwagę, że w niektórych przypadkach dla celów medycznych marihuana powinna zostać zalegalizowana. Chodzi tu przede wszystkim o leczenie w stanach terminalnych. Dlatego Trybunał zasygnalizuje ustawodawcy konieczność dokonania zmian legislacyjnych.

REKLAMA

Magdalena Matusiak Frącczak ocenia postanowienie sygnalizacyjne TK jako sukces. – Oznacza to, że ta sprawa jest paląca i trzeba ją jak najszybciej rozwiązać - uważa mecenas Matusiak Frącczak. Adwokat skarżącego dodała jednak, że zalegalizowanie marihuany do celów medycznych będzie zależało od ustawodawcy.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej