Małe i średnie firmy dostaną pieniądze na energooszczędne inwestycje

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uruchomił w czwartek drugą edycję PolSEFF-u, czyli Programu Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce. Na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii przeznaczono 200 mln euro. O pieniądze mogą starać się firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

2014-11-06, 10:26

Małe i średnie firmy dostaną pieniądze na energooszczędne inwestycje
Dla małych i średnich firm na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii przeznaczono 200 mln euro. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O drugiej edycji programu PolSEFF mówili w radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOiR w Polsce, Małgorzata Kotańska, kierownik programu PolSEFF i Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Druga edycja PolSEFF-u została opracowana w oparciu o sukces, jaki odniosła pierwsza edycja programu. W jej ramach zrealizowano ponad 2 tys. projektów o łącznej wartości 180 mln euro.

Jeszcze więcej pieniędzy dla MSP

Teraz pieniędzy będzie jeszcze więcej, bo jak mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju w Polsce, małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa naszej gospodarki, a inwestowanie w rozwój zrównoważonej energii po prostu się opłaca.

- PolSEFF jest skierowany szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala im na osiągnięcie celów ograniczenia emisyjności, zwiększenia wydajności energetycznej. Przede wszystkim jednak program ma mieć też efekt kosztowy, czyli sprawić, że polskie przedsiębiorstwa będą mogły w sposób bardziej efektywny konkurować na rynku – wyjaśnia Zieliński.

Dwuczęściowy wniosek

Środki EBOiR w formie kredytów będą dystrybuowane poprzez polskie banki komercyjne uczestniczące w programie, dodaje Małgorzata Kotańska, kierownik programu PolSEFF.

REKLAMA

- Zainteresowane firmy składają wniosek do banku, który uczestniczy w programie PolSEFF. Ten wniosek składa się z dwóch części: finansowej na potrzeby bankowe oraz energetycznej na potrzeby zespołu PolSEFF i naszych inżynierów, który ten wniosek oceniają, czy spełnia on kryteria programu – tłumaczy Kotańska.

Program finansuje różnorodne technologie

Zakres technologii energooszczędnych, finansowanych przez program, jest bardzo szeroki.

- Urządzenia produkcyjne, chłodnicze, pompy ciepła, klimatyzatory, wtryskarki, również materiały do termomodernizacji budynków, systemy kontroli energii w budynkach – dodaje Kotańska.

Premie inwestycyjne z NFOŚiGW

Dopełnieniem programu są premie inwestycyjne ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w tym roku dołącza do PolSEFF-u.

REKLAMA

- Ze względu na sukces pierwszej edycji programu, na świetne know-how, listę gotowych produktów i urządzeń, które mogą małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystać, na ciekawą formę dofinansowania pomocy poprzez konsultantów, którzy robią audyty i pomagają MSP w uzyskaniu efektu ekologicznego i ekonomicznego – mówi Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW.

Poprawa konkurencyjności MSP i realizacja unijnych zobowiązań

Fundusz na premie inwestycyjne przeznaczył 60 mln zł. Jak dodaje prezes Skucha jest to ważne nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także wypełnienie unijnych zobowiązań.

- Te projekty są ważne, bo poprawiają konkurencyjność naszych małych i średnich przedsiębiorstw. Są ważne również dlatego, że wpisują się w realizację zobowiązań państwa polskiego do realizowania celów pakietu 3x20, czyli efektywność energetyczna, OZE, bo tutaj też mamy odnawialne źródła energii, które są możliwe w ramach tego projektu, i przede wszystkim redukcja dwutlenku węgla – wyjaśnia Skucha.

O pieniądze będzie można się starać do końca grudnia przyszłego roku.
Poza Polską, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prowadzi podobne programy m.in. w Bułgarii, Mołdawii, Turcji, na Ukrainie i na Słowacji.

Błażej Prośniewski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej