Skandal podatkowy w Europie budzi skrajne oceny ekspertów

Komisja Europejska zajmie się skandalem podatkowym w Europie. To wynik zakrojonego na wielką skalę międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego. Chodzi o porozumienie Luksemburga z trzystoma międzynarodowymi koncernami, które umożliwia unikanie przez te firmy podatków.

2014-11-07, 13:25

Skandal podatkowy w Europie budzi skrajne oceny ekspertów
Od lewej: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z "Dziennika Gazety Prawnej”. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz 1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego i red. Rafał Woś z „Dziennika Gazety Prawnej” (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Bardzo krytycznie o tej decyzji Komisji wypowiada się Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. - Problem ten nie jest związany z faktem, że jakaś grupa firm optymalizowała swoje zobowiązania finansowe korzystając z interpretacji przepisów prawnych. Problem ten polega na kuriozalnym systemie podatkowym i prawie łupienia obywateli europejskich przez biurokrację europejską – mówi gość.

Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha (PR24): o istocie problemu

 

Jego zdaniem rozwiązaniem tego i być może innych podobnych problemów jest istotne uproszczenie zobowiązań podatkowych, a nie nasyłanie policji na Księstwo Luksemburg, czy tych podatników, którzy zdecydowali się w tym kraju rozliczać z fiskusem.

REKLAMA

Trzeba zapobiegać

Z kolei  prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że Unia Europejska powinna wypracować takie rozwiązania, które zapobiegałyby w przyszłości możliwym nieprawidłowościom podatkowym.  - Niedobrze się stało, że Unia nie wykorzystuje tej szansy, że jest jednym organizmem. Mogła by wiele zdziałać na rzecz ujednolicenia podatków, najlepiej na niskim poziomie, żeby nie dochodziło do różnicy potencjałów – radzi rozmówca.

Prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego (PR24) szansa na zmianę

Nieuczciwa konkurencja

 

Jednak do takich postanowień droga jeszcze daleka. Wyciągnięcie na światło dzienne podatkowych uników  stosowanych  przez międzynarodowych firmy bardzo pozytywnie ocenia natomiast red. Rafał Woś z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Wszyscy wiemy, że Luksemburg od lat jest europejskim rajem podatkowym. Wszyscy wiedzą, że łączy się to z nieuczciwą konkurencją wobec innych krajów – uważa.

REKLAMA

Rafał Woś z "Dziennika Gazety Prawnej” o nieuczciwej konkurencji

 

W jego opinii przenoszenie podatków do rajów fiskalnych wpływa niszcząco na cały system poszczególnych krajów czy regionów i jest równaniem do dna.

Wśród innych tematów poruszanych w "Pulsie gospodarki" znalazły się: sytuacja na polskim i zagranicznym rynku pracy oraz komentarze dotyczące ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych.

REKLAMA

Grażyna Raszkowska, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej