Współczesny patriotyzm
Postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm. Warto się zastanowić, czy te ideały przyświecają żyjącym w dzisiejszych czasach Polakom.
2014-11-09, 20:41
Posłuchaj
Z punktu widzenia naszych dziadków patriotyzm w czasach współczesnych ma zupełne inne znaczenie niż w dawnej Polsce. Wtedy prawdziwi patrioci walczyli o wolność kraju, o utrzymanie naszych granic, o wolność słowa i języka. Obecnie patriota to osoba dbająca o innych, znająca historię Polski, odnosząca się z szacunkiem i godnością do świąt i symboli narodowych. Stara się utrzymywać dobry wizerunek Polski i Polaków na świecie, jest dumny z bycia Polakiem i z polskich tradycji, posiada wykształcenie mogące pomóc ojczyźnie.
– Już od kilku lat pojęcie patriotyzmu nabiera szczególnego, niezwykle emocjonalnego, znaczenia w okresie poprzedzającym Święto Niepodległości. 11 listopada media skupiają niemal całą swoją uwagę na jednym wydarzeniu, którym jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe mianujące się również patriotycznymi i myślę, że nie wolno im tego odbierać, jak chcą to niektórzy robić – podkreślił na antenie PR24 Mateusz Parys ze Stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”.
Kryzys patriotyzmu
Jak przyznał Marceli Sommer, publicysta portalu „Nowe Peryferie”, obecnie w naszym kraju mamy do czynienia z kryzysem pojęcia, jak i postaw patriotycznych.
REKLAMA
- Niektórzy mogliby powiedzieć, że zapaść ta być może jest związana z dobrobytem, w którym tkwi duża część naszego społeczeństwa. Moim zdaniem jest to wynik ambiwalencji, która jest wpisana w kwestie patriotyzmu w polskiej historii, który budował się najczęściej w kontrze do zaistniałej sytuacji, jaka miała miejsce w danym okresie czasu – zaznaczył Rozmówca PR24.
PR24/Damian Bielecki
REKLAMA