Samorządy sumiennie przygotowują projekty budżetów
15 listopada mija termin składania projektów uchwał budżetowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Są one niezbędne do uchwalenia budżetu w terminie. Z wykonaniem tego obowiązku bywało różnie, ale z roku na rok sytuacja wyraźnie się poprawia
2014-11-10, 07:56
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego (czyli organ wykonawczy jednostki: wójt, burmistrz, zarząd powiatu bądź zarząd województwa) mają przygotować projekt budżetu do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Projekt jest przedkładany też radzie do uchwalenia oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej do zaopiniowania.
Jak wynika z informacji przekazanej przez przewodniczącą Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych Grażynę Wróblewską, ustawowego terminu przedłożenia regionalnym izbom obrachunkowym projektów uchwał budżetowych na 2013 r. dochowało 79,4 proc. samorządów.
Najlepszy wynik od kilku lat
To najlepszy wynik od kilku lat. W latach 2008-2012 projekty uchwał budżetowych przedkładane w ustawowym terminie stanowiły, odpowiednio 60,5 proc., 56,7 proc., 51,4 proc., 64,2 proc. i 75 proc. projektów uchwał budżetowych ogółem.
Z tego obowiązku najsumienniej wywiązywały się samorządy województw: w zeszłym roku wszystkie przekazały projekty w terminie, miasta na prawach powiatu (90,9 proc. przekazanych w terminie) oraz powiaty (81,5 proc. przekazanych w terminie).
- Organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz, prezydent lub zarząd to generalnie odpowiedzialne instytucje, które starają się nie naruszać prawa. Termin 15 listopada jest raczej przez nie dotrzymywany. Przynajmniej jeżeli chodzi o obszar działania krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej wypadki przekraczania tego terminu są bardzo sporadycznie - skomentował Krzysztof Surówka, ekspert ds. finansów samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a zarazem członek krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Nie ma kary za spóźnialstwo
Poprawa następuje, mimo że ustawa o finansach publicznych nie przewiduje negatywnych sankcji za nieprzedłożenie projektu budżetu w terminie.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, uchwała budżetowa powinna zostać uchwalona przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach - nie później niż do 31 stycznia roku budżetowego.
PAP, awi
REKLAMA