Opłaty interchange jeszcze niższe. Sejm uchwalił nowelizację
Sejm uchwalił kolejną obniżkę interchange. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, którą poparły wszystkie kluby sejmowe przewiduje, że opłata za transakcje przeprowadzane z użyciem karty kredytowej wyniesie od 2015 roku 0,3 procent, a w przypadku karty debetowej - 0,2 procent wartości transakcji. Jest to kolejna, po lipcowej, obniżka interchange.
2014-11-28, 11:37
Posłuchaj
To ważna zmiana przede wszystkim dla przedsiębiorców i handlowców, mówił przed głosowaniem poseł SLD Wincenty Elsner, sprawozdawca ustawy. Dodał, że po wejściu w życie nowelizacji w kieszeni przedsiębiorców, w kieszeni konsumentów rok rocznie pozostawać będzie 1 miliard złotych więcej. Powiedział, że od 1 stycznia 2015 roku będzie to najniższa w Unii Europejskiej stawka. Przypomniał, że jeszcze niedawno w Polsce obowiązywała opłata w wysokości 1,6 procent i była ona najwyższa w Europie.
Porozumienie Komisji Europejskiej z Visa
Poseł wyjaśnił, że powodem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych jest konieczność zneutralizowania negatywnych skutków porozumienia, które Komisja Europejska zawarła z jedną z organizacji kartowych Visa.
Zgodnie z tym porozumieniem od nowego roku wszelkie transakcje przeprowadzane przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje sie poza Polską byłyby rozliczane według stawek 0,2 i 0,3 procent. W ocenie posła doprowadziłoby to do ucieczki przedsiębiorców zajmujących się realizacją płatności bezgotówkowych za granicę, bo tam obowiązują niższe stawki. W efekcie nastąpiłoby naturalne zaburzenie konkurencji. A więc, jedyną możliwością przeciwdziałaniu temu jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie transakcje w Polsce, niezależnie od miejsca lokalizacji przedsiębiorcy, który je realizuje były obłożone tą sama stawką interchange - powiedział Elsner.
Rozwój obrotu bezgotówkowego przyspieszy?
Ustawowe wymuszenie obniżki tego parapodatku, w opinii Elsnera, doprowadzi do szybszego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Poseł dodaje, że obecnie tylko kilkanaście procent transakcji jest realizowanych bezgotówkowo o to głównie w dużych miastach.
Nowelizacja przewiduje, że w przypadku kart debetowych stawka interchange spadłaby do 0,2 proc., a dla kredytowych - do 0,3 proc.
Opłata od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi
Opłata interchange to opłata pobierana od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. Jest to druga w ostatnim czasie inicjatywa mająca na celu obniżkę tych stawek. W lipcu br. ścięto je do 0,5 proc.
Ustawa przewiduje też m.in. wydłużenie z 3 do 5 lat okresu, w którym maksymalne kwoty opłaty interchange nie będą obowiązywały w przypadku uruchomienia działalności przez nową organizację kartową. Jak podkreślał podczas prac nad dokumentem Elsner, zapis ten ma przyczynić się do rozwoju m.in. polskich organizacji kartowych.
To kolejna obniżka
Posłowie zdecydowali się na kolejne - w tak krótkim czasie - obniżenie stawki interchange, gdyż 1 stycznia 2015 r. w życie ma wejść porozumienie zawarte pomiędzy Komisją Europejską a jedną z organizacji kartowych - Visa Europe. Zgodnie z tym porozumieniem wszelkie transakcje realizowane w naszym kraju przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje się poza Polską, byłyby rozliczane właśnie po 0,2 i 0,3 proc. W efekcie agenci rozliczeniowi, będący polskimi przedsiębiorcami, straciliby na konkurencyjności, gdyż dla nich bariera interchange byłaby na poziomie 0,5 proc.
Ekspert o obniżeniu interchange.
REKLAMA
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA