Cudowne rozmnożenie pieniędzy w Watykanie. To wynik kontroli finansów Stolicy Apostolskiej

Kardynałowie i urzędnicy podczas przeglądu finansów Watykanu w ramach ich reformy odnaleźli setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego- ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell.

2014-12-05, 12:15

Cudowne rozmnożenie pieniędzy w Watykanie. To wynik kontroli finansów Stolicy Apostolskiej
. Foto: flickr/Gustavo Serrano Sánchez

Posłuchaj

Cudowne rozmnożenie pieniędzy w Watykanie. Odpowiedzialny za jego finanse australijski kardynał George Pell ujawnił, ze znaleziono setki milionów euro, nie objętych do tej pory oficjalnym budżetem, relacja (IAR) Marek Lehnert, Rzym
+
Dodaj do playlisty

Dzięki temu sensacyjnemu odkryciu poprawi się stan watykańskich finansów - podkreśla się w komentarzach.

O znalezieniu aktywów australijski purpurat poinformował na łamach pierwszego numeru nowego brytyjskiego pisma "Catholic Herald Magazine", a jego słowa przytoczyły największe światowe media.
Zaskakujące wyniki kontroli
Ze słów kardynała Pella, który od początku tego roku pełni funkcję "ministra finansów" za Spiżową Bramą, wynika, że odkrycia dokonano w czasie skrupulatnych kontroli w watykańskich urzędach: kongregacjach, radach i innych instytucjach w związku z przygotowaniami do realizacji reformy. Polega ona na konsolidacji i centralizacji całej polityki finansowej oraz budżetu i spójnym zarządzaniu wszystkimi inwestycjami, a także aktywami.
Poszczególne urzędy dysponowały do czasu wprowadzanej obecnie reformy papieża Franciszka dużą autonomią finansową i właśnie temu wyzwaniu trzeba było stawić czoła porządkując system nadzoru nad nimi - przyznał papieski doradca i bliski współpracownik.
"Watykan nie jest bankrutem"
Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii podkreślił, że "Watykan nie jest bankrutem" i jest w dobrej sytuacji dzięki posiadanym aktywom i inwestycjom.
- Odkryliśmy, że sytuacja jest znacznie lepsza niż się wydawała, ponieważ setki milionów euro były odłożone na osobnych rachunkach i nie figurowały w budżetach- wyjaśnił kardynał Pell.
Obrazowo przedstawiając to, jaki brak koordynacji panował dotąd w finansach Watykanu, przytoczył historię z czasów pontyfikatu Leona XIII. Papież ten wysłał wizytatora do Irlandii, by przygotował dla niego raport o stanie tamtejszego Kościoła. Wizytator zapytany potem przez Leona XIII o swe spotkania z biskupami, odparł, że nie spotkał tam żadnych biskupów, "tylko 25 papieży".

CNN Newsource/x-news

REKLAMA


- Tak było z watykańskimi finansami. Kongregacje, rady i zwłaszcza Sekretariat Stanu cieszyły się niezależnością i broniły jej - przyznał kardynał z Australii, koordynujący obecnie całe finanse Watykanu i Stolicy Apostolskiej.

ROME REPORTS/x-news

PAP, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej