Samozatrudnienie w Polsce to coraz częściej wykorzystywana szansa

Co piąty dorosły Polak planuje założyć działalność gospodarczą w ciągu kolejnych 3 lat. Choć jest to wynik lepszy od średniej UE (tam tylko 15, 9% dorosłych mieszkańców ma taki zamiar), to w porównaniu z 2011 rokiem jest on znacznie niższy – wówczas 27% dorosłych mieszkańców Polski planowało założenie własnego biznesu.

2014-12-09, 20:25

Samozatrudnienie w Polsce to coraz częściej wykorzystywana szansa
Kobiety w Polsce są bardzo dobrze wykształcone i działania, które wspomagają założenie firmy, dają pozytywny efekt .Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego Polacy, a szczególnie Polki nie boją się zakładać własnego biznesu, tłumaczy prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

– Ciekawe jest jednak to, mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak, że dziś Polacy zakładają firmy, bo chcą prowadzić własny biznes, a nie tak jak 3 lata temu, ratowali się w ten sposób przed bezrobociem.

– Wyniki Raportu z badań Global Entrepreneurship Monitor, które zaprezentowała PARP wskazują ciekawe zjawisko. Do tej pory w odpowiedzi na bezrobocie tworzono nowe firmy. Od jakiegoś czasu obserwujemy, że bezrobocie maleje, a firm nadal przybywa.  Wniosek jest taki: powstawanie firm nie jest tylko i wyłącznie reakcją na brak zatrudnienia, nie jest pójściem w samozatrudnienie. Dziś Polacy coraz częściej zakładają swój własny biznes, bo liczą na samorozwój. Jeśli ten trend w Polsce się utrzyma, to będzie to bardzo dobre dla Polski – mówi prezes PARP.

Prawie 67% Polaków podziela zdanie, że własna firma to dobra ścieżka kariery. Pozytywnym zjawiskiem jest również to, że polscy przedsiębiorcy na tle tych z innych krajów europejskich, są relatywnie młodzi.

REKLAMA

– To zjawisko rośnie, czyli zwiększa się liczba przedsiębiorców do 30 roku życia, którzy prowadzą własny biznes. Mamy też bardzo duży potencjał przedsiębiorczości kobiet. Kobiety w Polsce są bardzo dobrze wykształcone i działania, które wspomagają założenie firmy, dają pozytywny efekt – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak.

Badania pokazują też, że jedna z przyczyn ograniczających Polki w realizacji ich przedsiębiorczych planów - samoocena kompetencji w zakresie przedsiębiorczości - jest dużo niższa w porównaniu z mężczyznami.

Aspiracje wzrostu polskich przedsiębiorców we wczesnej fazie rozwoju własnej firmy są dość wysokie.

–39% z nich deklaruje stworzenie, co najmniej 5 miejsc pracy w ciągu kolejnych 5 lat, a 27% zakłada utworzenie 10 miejsc pracy i wzrost zatrudnienia przynajmniej o połowę w tym czasie. Są to wyniki, które stawiają naszych rodzimy przedsiębiorców na 3 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas jedynie przedsiębiorcy z Rumunii i Łotwy – mówi prezes PARP.

REKLAMA

Wyniki Raportu z badań Global Entrepreneurship Monitor zostały zaprezentowane podczas IV Konferencji Badawczej Ośrodka Badań nad Przedsiębiorczością PARP.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej