Program KAWKA: pieniądze na czyste powietrze w miastach
Miasta starają się polepszyć jakość powietrza. Służy temu między innymi program „Kawka”.
2014-12-28, 13:34
Posłuchaj
Program ma przede wszystkim ograniczyć emisję z lokalnych źródeł ciepła i transportu miejskiego. Chodzi głównie o podłączenie do sieci ciepłowniczych obiektów ogrzewanych piecami węglowymi i zamianę ogrzewania węglowego na gazowe.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał już funduszom wojewódzkim pieniądze z drugiej edycji krajowego programu, który ma na celu ograniczenie tak zwanej niskiej emisji.
O Programie mówi Mariusz Popiołek z Narodowego Funduszu, koordynator programu KAWKA i Justyna Golonko.
Ekspert pytany o zainteresowanie programem stwierdza, że niestety na zainteresowaniu się często niestety się kończyło. ─ Miasta niestety nie przyłożyły się do opracowania odpowiednich programów, dlatego nie wszystkie środki z pierwszej edycji zostały wykorzystane – mówi Popiołek. Jak jednak z podkreśla, zainteresowanie drugą edycją programu KAWKA jest większe.
Pytany na co można otrzymać pieniądze z programu wymienia na pierwszym miejscu likwidację pieców, piecyków i kominków opalanych węglem, dotyczy też kotłowni osiedlowych opalanych tym surowcem. Ze środków funduszu opłacane jest podłączanie do sieci miejskich ciepłowniczych czy wymianę na kotły gazowe, lub na piece węglowe o lepszych parametrach spalania.
Beneficjenci – czyli miasta powyżej 10 tys. mieszkańców mogą liczyć mogą liczyć na środki, których wielkość zależy od populacji mieszkańców danego terenu.
Najwięcej miast zainteresowanych programem KAWKA znajduje się na Górnym Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA