Dolina Krzemowa coraz bardziej polska
Jeszcze rok temu w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej były tylko dwie polskie firmy, dzisiaj jest ich kilkanaście, a to dzięki licznym programom, ułatwiającym polskim przedsiębiorcom wyjazd do Stanów Zjednoczonych.
2015-01-02, 21:09
Posłuchaj
Kto wyjeżdża do Doliny Krzemowej, czy zyskuje na tym, czy traci, sprawdzał Dominik Olędzki.
Dolina Krzemowa otwarta na współpracę
– Wyjazdom i rozwojowi sprzyja środowisko w Dolinie Krzemowej, mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Firmy są bardzo otwarte, mimo, że konkurują często ze sobą, to nie boją się współpracy, można tam spotykać i rozmawiać z wieloma inwestorami – podkreśla w rozmowie w radiowej Jedynce.
Te zalety Doliny Krzemowej potwierdza Kamil Kuchta, który wraz ze wspólnikami zamierza swoim pomysłem podbić Dolinę i zdobyć inwestorów.– Chcemy stworzyć platformę do komunikacji z wszystkimi ludźmi do których chcemy wysłać wiadomość w określonej odległości. Jeśli wyślemy sms, to dotrze on do wszystkich, którzy są w promieniu 300 metrów. Jeśli na niego odpowie, to możemy mówić o nawiązanym kontakcie – przedstawia swój pomysł Kuchta.
REKLAMA
Przedsiębiorca z Doliny Krzemowej: Nie ma odrębnej branży technologicznej
Źr. Bloomberg/x-news
Podaje przykład jego zastosowania. – Jeśli zorganizowaliśmy konferencję i chcemy wysłać do wszystkich dokument w formie PDF, czy zdjęcie, wystarczy, że piszemy wiadomość, nadajemy jej dystans, od 10 do 300 metrów, i nasza wiadomość dociera do osób tam zgromadzonych, mimo, że nie mamy kontaktów adresowych - mówi.
REKLAMA
Małe wsparcie, wielkie zyski dla Polski
Jak przekonuje prezes PARP, Polska wspierając wyjazdy do Doliny Krzemowej, nic nie traci i może liczyć na zyski i to często podwójne.
– Z naszych analiz wynika, że niewielkie pieniądze, które zainwestowaliśmy w dany projekt, zwracają się wielokrotnie – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak.
Jak wyjaśnia, po pierwsze te firmy pokazują Polskę nowoczesną, innowacyjną, a ponadto, często po osiągnięciu sukcesu w USA, wracają do kraju i tu zlecają usługi polskim wykonawcom.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizowała w ubiegłym roku program Polski Most Krzemowy, którego kontynuacja przewidziana jest na ten rok.
REKLAMA
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA