Ceny żywności spadają. Nie dla wszystkich to dobra wiadomość

Spadają ceny żywności. To dobra wiadomość dla konsumentów, zła dla producentów. Jak bardzo?

2015-01-08, 11:53

Ceny żywności spadają. Nie dla wszystkich to dobra wiadomość
W grudniu ceny produktów spożywczych były średnio o 2 proc. niższe niż przed rokiem.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O spadku cen żywności mówił w PR24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W grudniu ceny produktów spożywczych były średnio o 2 proc. niższe niż przed rokiem. Podobne prognozy dotyczą pierwszych miesięcy 2015 roku. Według analityków, tańsze mają być owoce, warzywa, mięso oraz przetwory mleczarskie.

- Składa się na to wiele przyczyn, np. dobry urodzaj w Polsce i na świecie, czy rosyjskie embargo. I choć eksport do Rosji to tylko 5 - 6 procent, to jednak musimy pamiętać, że embargo dotyczy całej Unii, przez co cała masa towarów nie została tam wyeksportowana i pozostała na rynku europejskim - mówił na antenie Polskiego Radia 24, prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Deflacja nie rokuje dobrze na przyszłość

Utrzymująca się od kilku miesięcy deflacja w rolnictwie nie rokuje dobrze na przyszłość, bo dzisiejsze spadki grożą wzrostem cen w niedalekiej przyszłości.

- Rolnicy  ponieśli koszty produkcji upraw po wyższych cenach. Za zbiory uzyskują niższe. A jednocześnie muszą ponosić cały czas dodatkowe nakłady, np. finansować utrzymanie zapasów. I może się zdarzyć się tak, że w najbliższym czasie część rolników wycofa się z produkcji, nie będzie dbała o swoje plantacje, a to spowoduje wzrost cen - dodaje ekspert.

REKLAMA

Jak będzie w drugiej połowie roku?

- To trochę wróżenie z fusów  - mówi prof. Kowalski - Oprócz tego, że nie możemy przewidzieć, jakie będą zbiory w 2015 roku, mamy kilka innych niewiadomych, np. czy Rosja utrzyma embargo, co dalej z regulacjami w Unii, bo kończy się np. kwotowanie mleka. Dziś trudno powiedzieć, jak będą kształtowały się ceny w II połowie 2015 roku.

Błażej Prośniewski, awi

/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej