Inauguracja łotewskiej prezydencji w UE

W Rydze zainaugurowano łotewską półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zostały wyznaczone priorytety polityczno-gospodarcze Wspólnoty. Ustalono, że prace prezydencji będą skoncentrowane na trzech sprawach: konkurencyjnej Europie, Europie cyfrowej oraz polityce wobec Rosji.

2015-01-08, 19:05

Inauguracja łotewskiej prezydencji w UE
Premier Łotwy Laimdota Straujuma i przewodniczący KE Jean-Claude Juncker/fot.PAP/EPA/VALDA KALNINA

Posłuchaj

08.01.15 Beata Płomecka: „Rosja będzie wisiała nad łotewskim przewodnictwem (…)”
+
Dodaj do playlisty

Łotwa chce przyspieszenia działań mających wzmacniać jednolity rynek unijny, a także pchnąć do przodu prace nad unią energetyczną. Wielkim wyzwaniem dla Wspólnoty jest również polityka wobec Rosji.

– Łotwa w tym półroczu wyznaczyła sobie przede wszystkim trzy priorytety: ustalenie funduszu inwestycyjnego i podzielenie go na poszczególne państwa, cyfryzację Europy oraz unormowanie stosunków z Rosją. W marcu UE musi podjąć decyzję, czy przedłuża sankcje nałożone na Federację Rosyjską w ubiegłym roku – mówiła z Rygi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.

– Na pewno nowa prezydencja będzie się charakteryzować innym podejściem do Federacji Rosyjskiej. Włochy miały bardziej koncyliacyjny stosunek, natomiast Łotwa do tej pory należała do tzw. krajów jastrzębi, czyli razem z Estonią, Litwą i Polską opowiadała się za twardą polityką wobec Rosji. W moim przekonaniu Rosja nie zrobiła nic, aby zlikwidować przyczyny, dla których te akurat sankcje zostały wprowadzone, tzn. nie wycofała się z Krymu i dalej przeprowadza jego rusyfikację – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Wawrzyk – europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.

PR24/dds

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej