Plan naprawczy górnictwa: czy spółki energetyczne pomogą kopalniom?
Plan naprawczy dla górnictwa zakłada w pierwszym etapie przejęcie niektórych kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, a w kolejnym - konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi Enea, PGE i Tauron. Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że firmy energetyczne będą zainteresowane nabyciem akcji nowej górniczej spółki. Tyle, że musi ona gwarantować zyski nie straty.
2015-01-09, 18:55
Posłuchaj
O powodzeniu plany zadecydują względy biznesowe
Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa, Agnieszka Jabłońska-Twaróg powiedziała IAR, że taka inwestycja musi być opłacalna dla energetyki. Producenci energii będą zainteresowani nabyciem udziałów tylko takiej spółki, która będzie miała możliwości osiągania dużych przychodów.
Premier: Alternatywą dla rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej jest jej upadłość
Źr. TVN24/x-news
REKLAMA
Rzeczniczka MSP dodaje, że decyzje spółek energetycznych, które są notowane na giełdzie, muszą być uzasadnione biznesowo.
Jednocześnie jest plan konsolidacji sektora energetycznego
Nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do zakupu akcji nowej spółki. Resort skarbu pracuje nad konsolidacją samych spółek sektora energetycznego.
Szczegóły tego planu mają być znane pod koniec stycznia. Oba te procesy, restrukturyzacja górnictwa i konsolidacja energetyki, mogą przebiegać równolegle.
Według resortu, na europejskim rynku energii duży może więcej
Mniej spółek energetycznych oznacza mniejszą konkurencję. – Ale z analiz ministerstwa wynika, że proces ten może być opłacalny dla konsumentów - wyjaśnia rzeczniczka resortu, Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Efekt skali może wpłynąć na spadek kosztów wytwarzania energii i obsługi klientów.
REKLAMA
Celem konsolidacji jest ułatwienie konkurencji z zagranicznymi koncernami energetycznymi. Większa firma będzie też w stanie łatwiej i taniej pozyskać finansowanie dla najważniejszych inwestycji.
Nawet najwięksi polscy producenci i dystrybutorzy prądu w porównaniu do swoich zagranicznych konkurentów są niewielkimi firmami. Jak wyjaśnia rozmówczyni IAR, udział PGE w europejskim rynku wytwarzania energii to jedynie 2 procent.
To nie pierwszy taki pomysł. Ministerstwo skarbu państwa przeprowadziło już podobny proces w branży chemicznej. W 2010 roku PGE chciała przejąć gdańską Energę. W styczniu 2011 roku zakup zablokował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator argumentował, że takie przejęcie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Kompania Węglowa nie mówi nie
Prezes Kompanii Węglowej, Krzysztof Sędzikowski mówił dziś, że powstający biznesplan nowej, rentownej spółki węglowej zakłada znalezienie inwestorów. Prezes KW uważa, że naturalnym inwestorem dla górnictwa jest sektor energetyczny. Według Krzysztofa Sędzikowskiego może to zapewnić spółkom energetycznym bezpieczeństwo i stabilny dostęp do surowca. Szef KW zastrzega jednak, że taka inwestycja nie jest jeszcze przesądzona.
REKLAMA
Eksperci: połączenie kopalń z elektrowniami ma sens, ale…
Według prezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Jerzego Kwiecińskiego, połączenie branż górniczej i energetycznej ma sens. Udowodniła to sytuacja w branży paliwowej, gdzie wydobywcy ropy są też jej przetwórcami i sprzedawcami. Dla spółek energetycznych posiadanie kopalń zapewnia stabilne dostawy surowca.
Gość Polskiego Radia 24 obawia się jednak, że połączenie sektorów będzie miało charakter polityczny, a nie ekonomiczny. Według Jerzego Kwiecińskiego, jeżeli zmiana zostanie przeprowadzona tylko po to, żeby ukryć straty kopalni, to należy się nad nią poważnie zastanowić.
IAR, jk
REKLAMA