Szwajcarzy o zmianie kursu franka: w bankach chaos, na giełdzie spadki, ale kredytobiorcy są zadowoleni
Decyzja banku Szwajcarii o odstąpieniu od obrony kursu minimalnego franka wobec euro i dolara zaskoczyła Szwajcarów, tamtejsze banki i inwestorów.
2015-01-16, 15:35
Posłuchaj
Np. niektóre bankomaty nie wypłacały euro, a banki wymieniały jeszcze długo po decyzji tą walutę po starym kursie. Z giełdy „wyparowało” 140 mld franków. Ale Szwajcar-konsument jest zadowolony.
Jak mówi w Magazynie Międzynarodowym radiowej Jedynki Tadeusz Kilarski, wydawca i redaktor „Naszej Gazety”, mieszkający w Szwajcarii, decyzja zapadła równie niespodziewanie, jak trzy lata temu wprowadzony kurs minimalny.
Prezes Banku Szwajcarii: Rynki przereagowują, ale wrócą do rozsądnych wartości
Źr. SNB BNS/x-news
REKLAMA
Bank Szwajcarii przestał bronić euro, zaczął bronić franka
Tyle, że o ile wtedy broniono się przed wzrostem kursu franka wobec euro, to dzisiaj sytuacja jest inna, gdyż dolar zaczął się gwałtownie umacniać wobec franka, stąd decyzja o wycofaniu się z kursu minimalnego i tym samym obrona franka.
Frank szwajcarski ucieka przed euro, bo nie chce z nim iść na dno
Szwajcar zadowolony, firmy eksportowe – nie
Jak mówi, skutki będą dwukierunkowe – dla konsumentów jest to decyzja bardzo korzystna gdyż pozwoli Szwajcarom na obniżenie kosztów życia, przypomina, że zmniejszono jednocześnie stopy procentowe – a to oznacza mniejsze raty kredytów.
Kurs franka szwajcarskiego przekroczył 4 zł. Oto pierwsze wyliczenia, o ile wzrasta rata kredytu
REKLAMA
Z drugiej strony, odbije się to na pewno na firmach eksportowych, a to oznacza, że może wzrosnąć bezrobocie w tym segmencie rynku.
Zamieszanie w szwajcarskich bankach: brak euro w bankomatach, wymiana po starym kursie po decyzji o jego zmianie
Tadeusz Kilarski pytany, czy tak gwałtowny i niespodziewany ruch banku nie obniża wiarygodności banku Szwajcarii, przypomniał, że według jego prezesa chodziło o udaremnienie spekulacji walutowych.
To udało się częściowo, do spekulacji na euro na pewno doszło, dał przykład, że bankomaty w Zurychu w pewnym momencie przestały wypłacać ta walutę.
Jak mówi, niektóre banki też się nie spisały, bo po decyzji przez dłuższy czas wymieniały euro po starym kursie.
REKLAMA
Szwajcarskie firmy „schudły’ o 140 mld franków
Gość radiowej Jedynki zwraca jednocześnie uwagę na inny, niekorzystny aspekt dzisiejszej decyzji. Chodzi o gwałtownie spadające kursy szwajcarskich firm na giełdzie w Zurychu. – Główny indeks spadł o 14 procent, a to oznacza, że z rynku „wyparowało” ok. 140 mld franków szwajcarskich – mówi rozmówca Jedynki.
Grzegorz Ślubowski, jk
Polecane
REKLAMA