Euro najtańsze od 13 lat. Frankowicze niewiele zyskają na silnym złotym

Tanie euro to niższe raty kredytów w euro i tańsze zagraniczne wakacje, ale też kłopot dla eksporterów.

2015-01-26, 12:45

Euro najtańsze od 13 lat. Frankowicze niewiele zyskają na silnym złotym
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O słabym euro i silnym złotych w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Euro bardzo silnie traci na wartości. - Od czasów decyzji EBC o skupie obligacji do obecnego momentu złotówka wobec euro umocniła się o jeden procent. Zatem ta decyzja EBC mocno wpływa na rynki, nie tylko te międzynarodowe. Tam kurs euro do dolara spadł już do poziomów najniższych od 13 lat – mówi Marek Wołos, z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Kredytobiorcy spłacają mniej

A słabsze euro to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w euro. - To są głównie firmy, zdecydowanie mniej osób fizycznych. Będą one spłacały swoje zobowiązania po niższych kursach – mówi gość. - Dla osób spłacających kredyty we frankach mocniejszy zloty to przede wszystkim stabilizacja, a może i trochę niszy kurs franka szwajcarskiego – dodaje.

Tańsze ferie w Alpach

Mocniejszy złoty to dobra wiadomość dla Polaków planujących ferie w strefie euro.

Branża turystyczna zaciera ręce

Na słabszym euro zyskuje też branża turystyczna dodaje Agnieszka Durlik- Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej. - Spada koszt wyjazdu do krajów, gdzie płatności rozliczane są w euro – wyjaśnia.

REKLAMA

Eksporterom będzie trudniej

Stracą za to eksporterzy wysyłający swoje towary do strefy euro, ale nie wszyscy. - Duża część eksportu jest oparty o podzespoły importowane, czyli ten bilans wpływu spadku kursu euro nie będzie aż tak znaczący – wyjaśnia gość.

Silny złoty to argument dla RPP

Umacniający się złoty może też wpłynąć na decyzje Pady Polityki Piwnicznej. - Będzie bardziej skłonna do tego by redukować stopy procentowe – mówi Marek Wołos.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej