Pamięć Niemców o Holokauście

Profesor Eugeniusz Cezary Król z Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk twierdzi, że wiedza Niemców o Holokauście jest obecnie bardzo szeroka. Naszym zachodnim sąsiadom są znane fakty historyczne z okresu II wojny światowej, towarzyszy im także poczucie winy.

2015-01-27, 14:55

Pamięć Niemców o Holokauście
Pomnik ofiar Holokaustu w Berlinie, jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta./fot.flickr/Ben Piven

Posłuchaj

27.01.15 Prof. Eugeniusz Cezary Król : „W Niemczech wiedza o zagładzie Żydów jest bardzo szeroka (…)”
+
Dodaj do playlisty

Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” wynika, że większość społeczeństwa niemieckiego poczuwa się do odpowiedzialności za zbrodnie hitlerowskie.

– Niemcy traktują ten temat bardzo poważnie. Jest to element widoczny w edukacji szkolonej i dyskursach publicznych. W Niemczech wiedza o zagładzie Żydów jest bardzo szeroka, natomiast znacznie mniej wiadomo o zagładzie ludności cygańskiej oraz zbrodniach popełnianych w stosunku do ludności słowiańskiej – mówił gość Polskiego Radia 24.

Prof. Eugeniusz Cezary Król zaznacza jednak, że wiedza historyczna Niemców o obozach śmierci w Auschwitz-Birkenau jest często faktograficzna – szczególnie wśród młodych ludzi.

– To najstarsze pokolenie, które pamięta jeszcze czasy III Rzeszy jest najbardziej zaangażowane emocjonalnie. Młodzież być może więcej wie w sensie faktograficznym, natomiast emocjonalnie jest od tej tematyki oddalona – powiedział rozmówca PR24.

REKLAMA

prof.
prof. Eugeniusz Cezary Król; foto: PR24/MR

Historyk odniósł się w Polskim Radiu 24 również do kontrowersyjnego faktu historycznego, a mianowicie tego, że Hitler nigdy nie wydał pisemnego rozkazu mordowania Żydów.

– To taktyka systemów totalitarnych, że kluczowe decyzje są podejmowane bez poświadczenia źródłowego. Rzeczywiście nie ma takiego wyraźnego dokumentu, jest jednak wiele sygnałów pośrednich, z których pośrednio wynika, że Adolf Hitler był głównym motorem prącym do zagłady Żydów.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej