Protest w JSW. "Górnicy bronią swoich przywilejów”
Związkowcy w JSW strajkują. Dziś spotykają się w Warszawie z członkami Rady Nadzorczej spółki. Wśród postulatów znajduje się m.in. dymisja zarządu spółki. Władze JSW zapowiedziały redukcję przywilejów w tym ograniczenie węglowego deputatu, rezygnację z dopłacania do 100% pensji w trakcie choroby pracownika, czy uzależnienie 14tej pensji od wyników firmy.
2015-01-29, 12:20
Posłuchaj
Trudno jednoznacznie ocenić kto w tym sporze ma rację Roman Przasnyski, niezależny analityk finansowy. - Związkowcy zafiksowali się na myśleniu o tym jak zachować swoje przywileje, których jest sporo poza zasadniczym wynagrodzeniem – podkreśla gość.
Kurs spółki zanurkował
Tymczasem Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wystosowało List Otwarty do związkowców, w którym przedstawiło swoje stanowisko dodaje Paweł Majtkowski główny analityk centrum finansów Aviva. - Wspomnieli m.in. o tym, że liczba związkowców w JSW rośnie. Gdyby związkowcy mieli rację to kurs spółki by rósł – uważa rozmówca.
REKLAMA
Górnictwo nie ma przyszłości
O problemach górnictwa usłyszymy jeszcze nie raz przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku. - Spadają ceny węgla. Na świecie rożnie presja, żeby ograniczać spożycie tego surowca. Jest to długookresowy trend, a jednocześnie wśród polityków nie ma długookresowej strategii dla tego sektora i nie ma odwagi politycznej. To będzie taki wrzód, który będzie cały czas kipiał – mówi ekonomista.
REKLAMA
Goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 odnieśli się także do krytykowanego przez związkowców programu dobrowolnych odejść w PKP Cargo, przyszłości Grecji w strefie euro, a także rozmawiali o rządowej propozycji dla frankowiczów.
Krzysztof Rzyman, abo
REKLAMA