Polska innowacyjna: 120 polskich wynalazków nagrodzonych na świecie
17 i 18 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać niezwykle ciekawą ekspozycję. To XXII Giełda – Wystawa Wynalazków. Znalazło się na niej ponad 120 polskich wynalazków, które odniosły sukces w 2014 roku na międzynarodowych targach i wystawach.
2015-02-17, 19:00
Posłuchaj
17 i 18 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać niezwykle ciekawą ekspozycję. To XXII Giełda – Wystawa Wynalazków. O wynalazkach, ich wykorzystaniu mówi Barbara Haller z firmy Eurobusiness-Haller współorganizator Giełdy./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Wystawcami są przedstawiciele akademickich ośrodków naukowych, instytutów badawczych, przemysłu a także twórcy indywidualni.
- Na naszej wystawie można zobaczyć te innowacyjne rozwiązania, które w ubiegłym roku otrzymały wyróżnienia na targach wynalazczości między innymi we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, ale i w USA czy Chinach. Praktycznie wynalazki te były nagradzane na całym świecie – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Barbara Haller z firmy Eurobusiness-Haller, współorganizator Giełdy.
Giełda prezentuje innowacyjne rozwiązania w formie oryginalnych wyrobów czy prototypów lub pod postacią modeli czy multimedialnych prezentacji.
REKLAMA
- Wystawa jest wielobranżowa i obejmuje takie dziedziny jak informatyka, medycyna, elektronika, mechanika, ochrona czy bezpieczeństwo. Są też wynalazki z dziedziny ekologii, chemii i biologii – mówi Barbara Haller.
Wśród prezentowanych wynalazków można zobaczyć między innymi mysz komputerową sterowaną językiem lub ustami, nowatorskie urządzenie do eliminacji drobnoustrojów w systemach klimatyzacji samochodowych, tkaninę chroniącą przed działaniem pól elektromagnetycznych i wiele innych ciekawych i nowatorskich rozwiązań.
W dziedzinie techniki medycznej interesującym wynalazkiem jest na przykład OXYBARIA S. czyli urządzenie do jednoczasowej hyperbarii tlenowej i ozonoterapii.
- Mój wynalazek jest nowatorskim połączeniem bakteriostatycznego leczenia ozonem i poprawiającego miejscowe utlenowanie tlenem hiperbarycznym. Dzięki tej metodzie zwiększa się szybkość gojenia ran przewlekłych. Aparatura ma szansę na szerokie zastosowanie w kraju i za granicą, ponieważ w samej Polsce liczba chorych na rany przewlekłe wynosi prawie 500 tysięcy, a w Europie sięga 10 milionów. Ponadto zastosowanie tej formy terapii w leczeniu stopy cukrzycowej, poważnego powikłania prowadzącego w wielu przypadkach do amputacji kończyny, pozwala na istotne zmniejszenie liczby wykonywanych amputacji – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
REKLAMA
Wynalazek profesora Sieronia został w ubiegłym roku nagrodzony Grand – Prix Brussels Innova.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA