Nierówności społeczne coraz większe
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Inicjatorzy akcji przypominają, że problemy wykluczenia społecznego, bezrobocia czy ubóstwa nie tracą na aktualności. Również u nas. – Różnice społeczne w Polsce się pogłębiają – alarmuje Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.
2015-02-20, 14:52
Posłuchaj
Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), który zrzesza 34 najbardziej rozwinięte państwa na świecie wynika, że rozwarstwienie społeczne na świecie się pogłębia, a samo zagadnienie jest czynnikiem hamującym postęp. Organizacja szacuje, że dochód 10 proc. najbogatszych mieszkańców krajów OECD jest dziewięciokrotnie wyższy niż w tych najbiedniejszych.
Problem różnic społecznych jest również widoczny w Polsce. – Coraz wyraźniej to widać. Najgorszy jak dotąd pod tym względem był 2012 rok, kiedy padł rekord w odnotowanej liczbie osób wykluczonych. Z kolei najbogatsi kumulują swój kapitał, co prowadzi do tego, że bogaci i biedni coraz bardziej się u nas od siebie oddalają – mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.
Ocenia się, że ok. 60 proc. polskich pracowników pracuje w tzw. zawodach słabej jakości. Oznacza to, że zapewnione im przez pracodawcę warunki wypełniania obowiązków pozostawiają wiele do życzenia. Pracownik nie może liczyć w takim wypadku na osłonę socjalną, jest kiepsko nagradzany i pracuje na „śmieciówce”.
- Takie osoby nie mają szansy zaplanować swojej przyszłości, zakładania rodziny, nie mają perspektyw, a pensja starcza tylko na zaspokojenie bieżących potrzeb – tłumaczyła komentatorka.
REKLAMA
Według różnych szacunków w Polsce żyje od 7 do 11 proc. ludzi bogatych. – Żeby to się zmieniło, potrzebujemy mądrej polityki podatkowej i mądrego systemu zarządzania państwem – uważa Izabela Przybysz.
Polskie Radio 24/dm
REKLAMA