Wpływ teorii Darwina na życie współczesne

Skąd bierze się różnorodność żywych organizmów? Dlaczego życie na naszej planecie ciągle się zmienia? Na te pytania udziela odpowiedzi teoria ewolucji Darwina. Tym samym powraca także spór między ewolucjonistyczną a kreacjonistyczną wizją powstania człowieka.

2015-02-24, 12:14

Wpływ teorii Darwina na życie współczesne
Zgodnie z teorią ewolucji jesteśmy blisko spokrewnieni z szympansami/fot.flickr/ Patrick Bouquet

Posłuchaj

24.02.15 Kaja Bryx: „Darwin unicestwił barierę między człowiekiem a światem zwierząt(…)”
+
Dodaj do playlisty

Ewolucja i jej wpływ na życie człowieka – to tematy spotkań popularnonaukowych w Warszawie i we Wrocławiu, które odbyły się w ramach Dni Darwina 2015. Teoria ewolucji Karola Darwina została sformułowana w roku 1858. Mówi o tym, jak zmieniały się geny żywych organizmów i ich ciała z pokolenia na pokolenie. Przed Darwinem ludzie uważali się za istoty odrębne od świata zwierząt. Teoria angielskiego przyrodnika zburzyła ten pogląd i doprowadziła do światopoglądowego sporu, który trwa do dziś.

Kaja Bryx z Wrocławskiego Stowarzyszenie Racjonalistów wyjaśniła w Polskim Radiu 24, dlaczego wiedzę odnośnie teorii ewolucji Darwina należy szeroko upowszechniać.

– Większość Polaków nie kwestionuje teorii ewolucji, ale nie zdają sobie oni sprawy z wagi tego odkrycia. Naszym celem jest pokazanie znaczenia teorii ewolucji dla historii nauki i cywilizacji. Każde dziecko uczy się, jak zwierzęta wychodziły na ląd i formowały się gatunki. Jednak mało kto wie, jak daleko idące wnioski można wyciągać z ewolucjonizmu na temat tego, kim jesteśmy. Nie zamierzamy forsować określonego światopoglądu, ale zadawać pytania kim jest człowiek, co wiemy o nas dziś – mówiła gość PR24.

Przedstawicielka Stowarzyszenia Racjonalistów wytłumaczyła także, jak teoria ewolucji oddziałuje na nasze życie codzienne, a także nauki społeczne.

REKLAMA

– Uczymy się rozumieć nasze własne zachowania, psychologię, a także interakcje społeczne poprzez wiedzę o tym, jak ewoluowało ludzkie społeczeństwo i nasz gatunek. Możemy teraz wyjaśnić wiele niezrozumiałych dla nas zachowań, jak powstały, dlaczego są takie, a nie inne. Są to często jeszcze raczkujące gałęzie nauki. Teoria ewolucji ma wielu krytyków i bardzo dobrze, ponieważ w nauce trzeba stawiać pytania i hipotezy, a później podejmować próby ich obalenia – wskazywała Kaja Bryx.

Zapraszamy na audycję Rafała Motriuka.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej