Młodzi Polacy stawiają na własny biznes

Ponad 80 procent młodych Polaków deklaruje bardzo entuzjastyczne podejście do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To znacznie więcej niż młodych Niemców czy Amerykanów.

2015-02-26, 11:29

Młodzi Polacy stawiają na własny biznes
Dzięki środkom z Programu możnanie nie tylko załozyć firmę, ale też wziąć udział w szkoleniu. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O tym, jak młodzi Polacy postrzegają przedsiębiorczość, mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, rzeczniczka firmy Amway Anna Wieraszko /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

GFK przeprowadziła badania na zlecenie firmy Amway badanie na temat tego, jakie jest podejście młodych Polaków do przedsiębiorczości.

- Wynik badania jest bardzo dobry dla młodych Polaków. Są oni bardziej entuzjastycznie nastawieni do przedsiębiorczości niż ich młodzi koledzy z innych 38 krajów, bo badanie w tym roku tylu państw dotyczyło. Aż 83 proc. młodych Polaków uważa, że przedsiębiorczość jest OK i wszystko im się tutaj podoba. Co jest jeszcze ważne, 56 proc. Polaków, i tutaj też jesteśmy powyżej średniej, uważa, że widzi siebie w roli przedsiębiorcy. To jest bardzo ważne - mówi rzeczniczka firmy Amway Anna Wieraszko.

Ważne bycie własnym szefem

Polacy widzą zalety samozatrudnienia czy też zakładania własnych firm.

- W innych krajach na pierwsze miejsce wysunęła się samorealizacja. W Polsce zaś największym motywatorem jest: będę swoim szefem, nikt mi nie będzie niczego kazał. Równie ważne dla młodych Polaków jest uzyskanie dodatkowego dochodu, czyli motywacja finansowa – mówi Anna Wieraszko.

REKLAMA

Przekonanie, że biznesu można się nauczyć

Z badania wynika ponadto, że młodzi Polacy uważają, że biznesu można się nauczyć.

- Młodzi Polacy aż w 77 proc. uważają, że można nauczyć się prowadzenia własnej firmy, bez względu na to, w jakim środowisku się wyrosło, czy rodzice byli przedsiębiorcami czy też nie, czy miało się wzorce. Zdają sobie sprawę, że to wszystko pomaga w tym, żeby zacząć swój biznes, ale nie jest to dla nich barierą, jeżeli czegoś takiego nie mieli w sowim życiu. Uważają, że można edukacją nadrobić ewentualne braki – podkreśla Anna Wieraszko.

Jak dodaje, Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie przedsiębiorczość jest nauczana już w szkole.

- Tyle że czynią to teoretycy biznesu. Tutaj bardzo przydatna byłaby strona praktyczna. Z badania wynika, że młodzi ludzie też tak uważają – mówi Anna Wieraszko.

REKLAMA

Badania postaw młodych ludzi odnośnie przedsiębiorczości zostały przeprowadzone w 38 krajach świata. Podobnie duży entuzjazm do zakładania i prowadzenia swoich firm poza Polakami prezentują również młodzi Chińczycy i Meksykanie.

Anna Pietrzak, dyrektor sprzedaży na region Europy Wschodniej w Amway.

Źródło: Newseria

REKLAMA

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej