Polacy i religia. Tak wygląda nasza wiara w Boga i naukę Kościoła

Niewiele ponad połowa Polaków jest przekonana bez cienia wątpliwości o istnieniu Boga. Jednocześnie tylko co czwarty ankietowany przez CBOS zdecydowanie wierzy, że istnieje piekło i coraz mniej Polaków wierzy w zbawienie.

2015-03-02, 15:10

Polacy i religia. Tak wygląda nasza wiara w Boga i naukę Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: freeimages.com

56 proc. ma niezachwianą wiarę w istnienie Boga. Chwile zwątpienia w tym względzie miewa ponad jedna czwarta badanych 27 proc., a 5 proc. przyznaje, że tylko czasami wydaje im się, iż wierzy w Boga - wynika z sondażu CBOS.

W istnienie siły wyższej, ale nie osobowego Boga, wierzy 5 proc. ankietowanych. 4 proc. nie potrafi ocenić, czy Bóg istnieje, nie wierzy też, że jest sposób, by to sprawdzić. Zupełny brak wiary w Boga wyraża 3 proc. Polaków.

Jak wiara w Boga przekłada się na uczestnictwo w praktykach religijjnych? Wśród osób wierzących w Boga i niemających wątpliwości co do jego istnienia jedna piąta albo w ogóle nie praktykuje religijnie, albo robi to co najwyżej okazjonalnie. Regularne uczestnictwo w praktykach religijnych deklaruje niemal dwie trzecie badanych z tej grupy (65 proc.).

Z drugiej strony, zgodnie z deklaracjami, przynajmniej raz w tygodniu praktykuje religijne 44 proc. tych, którzy miewają chwile zwątpienia w istnienie Boga, 26 proc. tych, którzy czasami wierzą w Boga, a innym razem w niego nie wierzą oraz co dziesiąty niewierzący w osobowego Boga, ale w siłę wyższą (10 proc.).

REKLAMA

Śmierć jest końcem?

Mimo silnego przekonania Polaków o istnieniu Boga i dość powszechnego w Polsce religijnego obchodzenia Wielkanocy, stanowiącej świętowanie tajemnicy zmartwychwstania, tylko nieco ponad jedna trzecia respondentów (36 proc.) jest przekonana, że po śmierci - w zależności od naszego postępowania na ziemi - trafimy do nieba, piekła lub czyśćca.

31 proc. ogółu wierzy, że śmierć nie jest końcem, ale nie wie, co po niej nastąpi. 7 proc. Polaków wyraża wątpliwość co do samej egzystencji po śmierci, bez względu na jej charakter, a niespełna jedna piąta (18 proc.) sądzi, że śmierć jest końcem i nic po niej nie następuje. Nieliczni badani (4 proc.) są pewni, że wszyscy pójdą do nieba.

Jak podkreśla CBOS, mimo iż spora grupa ankietowanych nie ma jednoznacznych przekonań dotyczących tego, co dzieje się z nami po śmierci, większość nie zaprzecza istnieniu zbawienia. Tylko 15 proc. badanych zupełnie nie wierzy w nowe życie po śmierci, a niewiele mniej (12 proc.) ma w tej kwestii wątpliwości. Wśród ankietowanych niezmiennie dominuje przekonanie, że każdy może oczekiwać zbawienia (61 proc.). W opinii 8 proc. respondentów zbawienie zarezerwowane jest wyłącznie dla osób religijnych, dwukrotnie mniej sądzi, że dotyczy ono wyłącznie chrześcijan.

W ocenie CBOS, w ciągu ostatnich dziewięciu lat nieco zmniejszyła się liczba respondentów przekonanych o powszechnym dostępie do zbawienia (66 proc. do 61 proc.) oraz o jego dostępności wyłącznie dla osób religijnych (z 11 proc. do 8 proc.). Przybyło natomiast badanych w ogóle niewierzących w zbawienie (z 9 proc. do 15 proc.) oraz tych, którzy nie mają wyrobionej opinii na ten temat (z 9 proc. do 12 proc.).

REKLAMA

Modlitwy nie trafiają w próżnię

Według badań CBOS, najsilniejsza okazuje się w wiara w to, że Bóg wysłuchuje modlitw. Uważa tak 82 proc. badanych, a 43 proc. nie ma co do tego wątpliwości. Przynajmniej dwie trzecie respondentów (od 66 proc. do 70 proc., w tym 34 proc. do 40 proc. w sposób zdecydowany) wierzy w sąd ostateczny, w niebo, cuda, których nie można wyjaśnić za pomocą dostępnej wiedzy, w nieśmiertelność ludzkiej duszy oraz w życie pozagrobowe.

Nieco rzadziej Polacy deklarują wiarę w zmartwychwstanie zmarłych (62 proc., w tym 34 proc. w sposób zdecydowany) i w grzech pierworodny (odpowiednio 59 proc. i 30 proc.). Stosunkowo najbardziej sceptyczni Polacy okazali się w kwestii wiary w piekło. W jego istnienie wierzy 56 proc. badanych, w tym tylko 25 proc. zdecydowanie.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 lutego tego roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej