Życie kobiet w krajach muzułmańskich
Życie kobiet w krajach muzułmańskich, wbrew obiegowej opinii, nie musi być gehenną. – Jesteśmy przekonani, że taka kobieta nosi hidżab i nie przysługują jej żadne prawa. To nieprawda, w wielu muzułmańskich społecznościach kobiety żyją normalnie – zauważyła dr Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu Białostockiego.
2015-03-03, 14:35
Posłuchaj
Restrykcyjne prawo szariatu nie jest wprowadzane we wszystkich muzułmańskich krajach. Państwa takie jak Tunezja czy Egipt są zlaicyzowane, a kobietom nie grożą tam srogie kary za nieprzestrzeganie surowego prawa.
Dr Magdalena El Ghamari zwróciła uwagę na to, że sytuacja kobiet w poszczególnych państwach jest uzależniona od szeregu czynników: wykładni Koranu obowiązującej na danym terytorium czy kultury i zwyczajów panujących na konkretnym obszarze. – Tak jest choćby w Jemenie czy Pakistanie, gdzie poszczególne elementy wyznaniowe łączą się z tradycją. Tam sytuacja kobiet nie jest dramatyczna.
REKLAMA
Państwem, w którym sytuacja kobiet pozostawia wiele do życzenia jest z kolei Arabia Saudyjska. – Tam te swobody są mocno ograniczone. Chociaż sprawa jest mocno dyskusyjna i rozbija się o definicję „wolności” – stwierdziła w Polskim Radiu 24 ekspertka.
W krajach muzułmańskich wolność jest inaczej rozumiana niż w kulturze europejskiej. – Kobieta bardziej zakryta to kobieta nie bardziej zniewolona, ale wolna, szanowana i bezpieczna. Taka, która nosi np. odkryte włosy już nie może mówić w świecie muzułmańskim o takim komforcie – tłumaczyła komentatorka.
W niektórych krajach muzułmańskich na straży porządku i moralności stoi policja obyczajowa. Funkcjonariusze tej służby pilnują, żeby kobiety przestrzegały prawa szariatu. – Policja obyczajowa działa m.in. w Arabii Saudyjskiej i Iranie. Mówi, co kobiety mają nosić, jak należy się zachowywać, czym jest praworządność – wymieniała dr Magdalena El Ghamari.
Jak podkreślała komentatorka, położenie kobiet zaczęło się zmieniać. – W krajach muzułmańskich, tak jak na całym świecie, następuje proces „westernizacji”. Muzułmanki zaczynają się inaczej nosić, ubierać, czesać i malować.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dm
Polecane
REKLAMA