Raty kredytów i pożyczek spadną do rekordowych poziomów
Stopy procentowe w dół. Ta podstawowa od czwartku będzie wynosić 1,5 proc. To oznacza, że raty kredytów i pożyczek w złotych spadną do dawno nieoglądanych w Polsce niskich poziomów.
2015-03-05, 07:31
Posłuchaj
Dla wielu ekonomistów aż półprocentowe cięcie to zaskoczenie. Ale nie dla dr Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole i członka Rady Gospodarczej przy Premierze, który trafnie prognozował 50 pkt. obniżkę.
– Główną przesłanką przemawiającą za tą decyzją jest deflacja – mówi ekonomista. Projekcja wskazywała, że do końca 2017 r. inflacja nie osiągnie swojego celu, stąd ta reakcja Rady – podkreśla.
Obniżka o 50 punktów bazowych wynika z tego, tłumaczy, że zmniejszenie o 25 pb nie miałoby wpływu na gospodarkę.
Więcej obniżek nie będzie?
Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
REKLAMA
– I choć czasem Rada musiała z takich deklaracji się wycofywać, to dziś wiele przemawia za tym, że więcej obniżek nie będzie – uważa gość Jedynki.
RPP obniża stopy procentowe do rekordowego poziomu. Marek Belka: to koniec cięć >>>
Jak wyjaśnia, Rada oczekuje umiarkowanie dobrego wzrostu gospodarczego przez najbliższe trzy lata, co oznacza dobre wieści dla rynku pracy.
– Ponadto, niższe stopy procentowe w Polsce zniechęcają do napływu kapitału spekulacyjnego do Polski – mówi ekonomista. A ten może się pojawić w związku z decyzją Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego luzowania ilościowego.
REKLAMA
Dobra wiadomość dla zadłużonych
Obniżka stóp do dobra wiadomość dla zadłużonych przedsiębiorstw czy Polaków spłacających kredyty mieszkaniowe w złotych. Rynkowa stawka WIBOR 3M, od której uzależnione jest oprocentowanie, od stycznia spadła z ok. 2 do 1,8 proc. – I jeszcze pójdzie w dół - prognozuje ekonomista.
I te decyzje najbardziej dotyczą kredytów mieszkaniowych i dla przedsiębiorstw.
Jednocześnie z obniżką podstawowej stopy procentowej RPP obniżyła stopę lombardową z 3 do 2,5 proc. To oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego nie będzie mogło przekraczać 10 proc. w skali roku.
Koszt pożyczki zmaleje, o ile oczywiście banki nie zmienią innych warunków – np. opłat czy prowizji związanych z pożyczkami.
REKLAMA
Krzysztof Rzyman, jk
REKLAMA