Śląsk potrzebuje innowacji i prywatyzacji
Trwa dyskusja nad założeniami Programu dla Śląska, który ma być odpowiedzią na społeczne i ekonomiczne wyzwania dla tego regionu w związku z konieczną restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego.
2015-03-09, 15:10
Posłuchaj
W tworzeniu tego rządowego planu udział biorą samorządy, ale także przedsiębiorcy chcieliby tu zabrać głos, bo mają swoje propozycje. - Co ciekawe, w dobrze pojętym interesie bardzo dużo przedsiębiorców postuluje utworzenie metropolii śląsko-zagłębiowskiej, na wzór niemieckiego Zagłębia Ruhry - mówi Jacek Ziarno pierwszy zastępca redaktora naczelnego Miesięcznika Nowy Przemysł.
Firmy chcą postawić na innowacje
Przedsiębiorcom chodzi też o rozwój specjalnej strefy ekonomicznej na Śląsku i w Zagłębiu, z dodatkowymi preferencjami dla firm z nowoczesnymi technologiami i rozbudowanie strefy szczególnie w okolicach portu lotniczego w Pyrzowicach. Ważną kwestią jest rewitalizacja terenów pogórniczych z myślą o inwestycjach właśnie, a nie tylko z myślą o tworzeniu terenów zielonych.
Prywatyzacja górnictwa
W propozycjach mowa jest o restrukturyzacji, a nawet prywatyzacji górnictwa, rozwoju produkcji wysokoprzetworzonej, bo Górny Śląska nadal jest zdominowany przez produkcję surowcową oraz niskoprzetworzoną, ale też o dokończeniu inwestycji w infrastrukturę drogową, która poprawiłaby atrakcyjność regionu, ale też mobilność pracowników.
Jednym z ważniejszych postulatów jest także poprawa warunków do prowadzenia biznesu, ale również poprawa jakości życia w regionie - dodaje nasz gość. Powinna ona dotyczyć komunikacji publicznej, rewitalizacji przestrzeni miejskiej, wzbogacenia oferty edukacyjnej i kulturalnej.
REKLAMA
O planie dla Śląska będzie też mowa w czasie VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od 20 do 22 kwietnia odbędzie się w Katowicach.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA