Polska bez polityki surowcowej

Polska potrzebuje centralnej polityki surowcowej. –Takiego dokumentu brakuje, a rozproszone często zmieniające się prawo sporo kosztuje nasz kraj, mówił w radiowej Jedynce dr Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, współautor raportu "Polityka surowcowa Polski. Rzecz o tym, czego nie ma, a jest bardzo potrzebne".

2015-03-11, 07:30

Polska bez polityki surowcowej
Członek Rady Polityki Pieniężnej prof. dr hab. Jerzy Hausner (P) i minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dr Janusz Steinhoff (L), podczas konferencji prasowej poświęconej raportowi o polityce surowcowej Polski, 10 bm. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Dlaczego Polska potrzebuje strategii i planu surowcowego, i co powinny one zawierać, tłumaczy w radiowej Jedynce dr Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

To resort środowiska, a nie gospodarki powinien przygotować politykę surowcową dla Polski, uważa gość Jedynki.

Jak jednak zaznacza, polityka surowcowa powinna być dokumentem rządowym, tak jak polityka energetyczna. Wiodącymi powinni być dwaj ministrowie – środowiska i gospodarki.

Przypomina, że nadal wielkim problemem jest w Polsce ochrona złóż, osiągnięcie kompromisu między ochroną środowiska, interesami społeczności lokalnych a potrzebami surowcowymi Polski.

Autorzy raportu zwracają uwagę na problemy z inwestycjami w poszukiwanie gazu łupkowego, których powodem jest m.in. zmieniające się prawo i niepewność firm co do poziomu płaconych w przyszłości podatków.

REKLAMA

Jak mówi dr Janusz Steinhoff, błędem było wydawanie koncesji przed opracowaniem ram prawnych, w tym dotyczących kwestii podatkowych.

Krzysztof Rzyman, jk

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej