Ministerstwo pracy: ponad 5,5 mld zł na przeciwdziałanie bezrobociu
Wsparcie młodych na rynku pracy oraz osób 50+ to jedne z priorytetów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na najbliższe lata. W tym roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu resort będzie miał do dyspozycji ponad 5,5 mld zł.
2015-03-11, 10:59
Posłuchaj
Jak mówi wiceminister pracy Jacek Męcina, jednym z instrumentów dla osób dojrzałych jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
- Ma pomagać podnosić kwalifikacje po to, żeby jeszcze w trakcie zatrudnienia interweniować i zwiększać pewność, bezpieczeństwo na rynku pracy, dzięki nowym kompetencjom. Musimy się liczyć jednak z tym, że liczba osób 50+ na rynku pracy będzie rosła, w związku z tym liczba działań podejmowanych i skierowanych do tej grupy musi być większa – wyjaśnia Jacek Męcina.
Bony zatrudnieniowe dla młodych
Z kolei do młodych osób są skierowane między innymi bony zatrudnieniowe.
- Ten bon to taka promesa zapłaty. W niektórych urzędach to jest koperta, z którą kandydat do pracy może się zgłosić do wymarzonego pracodawcy. Dla pracodawcy ta koperta oznacza promesę subsydiowania zatrudnienia tej młodej osoby. Oprócz kroków podejmowanych przez urzędy pracy, są również działania koordynowane przez Ochotnicze Hufce Pracy, które koncentrują się na młodzieży trudnej, z różnymi problemami. Do niej kierujemy specjalne programy zintegrowane z możliwością uzyskania kwalifikacji, wsparciem psychologicznym i doradczym – mówi Jacek Męcina.
Zmiany w urzędach pracy
Wśród priorytetów jest też dalsze przeobrażanie urzędów pracy.
- Ten nowy model działania oznacza inne zarządzanie urzędem pracy. Publiczne służby zatrudnienia mają być premiowane za uzyskiwane efekty. Wzrost zatrudnienia, więcej pozyskanych ofert pracy ma się przekładać z jednej strony na premie, ale z drugiej strony może także oznaczać przy słabych wynikach zmniejszoną liczbę środków, które otrzyma taki urząd na aktywizację – mówi Jacek Męcina.
Rząd przyjął we wtorek krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017. Budżet to 29 mld złotych.
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA
REKLAMA